Powrót do formy po ciąży? To możliwe!

Ciąża to dla kobiety źródło dużej radości, ale to także czas wielu zmian, zarówno w obszarze psychiki, jak i cielesności. Wiele Pań martwi się, że nie uda im się po porodzie wrócić do formy i nie odzyskają swojej dawnej sylwetki. Gwarantujemy, że można tego dokonać, wystarczy odpowiednio o siebie zadbać, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Fizyczność po ciąży – problemy i sposoby radzenia sobie z nimi

Oczywiście głównym stresującym czynnikiem jest gwałtowne przybranie wagi. W ciąży kobieta zdecydowanie się powiększa i zazwyczaj potrzeba nieco czasu by w okresie połogu zrzucić zbędne kilogramy. Ważne by wypracować w sobie odpowiednią dozę samozaparcia i jak najszybciej to możliwe rozpocząć aktywność fizyczną. Szczególnie polecane są następujące dyscypliny sportowe: gimnastyka, pływanie, aerobik, pilates, joga itp. Warto jednak kierować się swoimi preferencjami w tym zakresie, a także możliwościami czasowymi. Każda młoda mama bowiem przede wszystkim poświęca czas maleństwu, które niedawno przyszło na świat. Ważne by ćwiczyć regularnie chociaż po kilkanaście minut w ciągu dnia, a w miarę upływu czasu wydłużać i intensyfikować wysiłek fizyczny.

Po ciąży często również pogarsza się stan cery i włosów, co jest warunkowane czynnikami hormonalnymi, ale także stresem i zmęczeniem. Warto skontaktować się z dobrą kosmetyczką, która zaproponuje najbardziej odpowiednią w danym przypadku kurację. Większe problemy skórne, np. trądzik, warto skonsultować z dermatologiem. Co w przypadku włosów? Jak wiadomo w ciąży wypadają, a taki stan może się utrzymywać przez dłuższy czas w przypadku kobiet karmiących piersią. Warto skorzystać z porady fryzjera, który zaproponuje zabiegi wzmacniające. Dobrze jest również we własnym zakresie stosować odżywcze szampony i maski, a po zakończeniu karmienia rozpocząć suplementację.

To co również spędza kobietom sen z powiek to rozstępy, które są spowodowane naciąganiem się skóry w czasie ciąży, spowodowanym szybkim przybieraniem na wadze. Prawda jest taka, że tylko skuteczna profilaktyka rozpoczęta jeszcze przed zajściem w ciążę, może sprawić by nie pojawiły się zbyt duże rozstępy i by można było je w całości usunąć. Brak podjętych działań zapobiegawczych w tej kwestii z dużym prawdopodobieństwem zaskutkuje utrwalonymi zmianami, których widoczność będzie można ewentualnie zminimalizować.

Sfera psychiki – jak zadbać o sferę emocji i o samopoczucie?

Ciągłe poświęcanie czasu na opiekę nad dzieckiem, zmiana trybu życia oraz brak poczucia atrakcyjności mogą skutecznie obniżyć samopoczucie każdej młodej mamy. Warto nauczyć się odpoczywać, gdyż regeneracja to niezwykle ważny czynnik mający wpływ na nastrój. Kobiety nie powinny bać się prosić o pomoc najbliższych w sytuacjach, które je przerastają. Także po to, by móc chociaż przez jakiś czas oddać się różnego rodzaju przyjemnościom. To ważne, aby od czasu do czasu się zrelaksować i nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu. Wypoczęta mama to zadowolona mama, a zadowolona mama to radosne dziecko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]