Klocki to rodzaj zabawki ponadczasowej, która nie wychodzi z mody i co najważniejsze nieustannie sprawia dzieciom radość.
Walory edukacyjne klocków.
Klocki nie tracą na popularności z wielu powodów. Nie tylko stanowią źródło dobrej zabawy dla najmłodszych, ale również istotnie wpływają na rozwój w zakresie umiejętności manualnych. Już kilkumiesięczne dzieci uczą się chwytać przedmioty i nimi manipulować. Następne w kolejności są umiejętności rzucania, tworzenia i demontażu konstrukcji. To także idealne ćwiczenie w zakresie kreatywności, koncentracji, logicznego myślenia czy samozaparcia w realizacji obranego celu. Ponadto w zabawie klockami upatruje się często właściwości antystresowych oraz podłoża do nauki współpracy.
Klocki pozwalają dzieciom zapoznawać się z otaczającym światem, dostępne są bowiem interesujące zestawy tematyczne związane, np. z zawodami, różnego rodzaju miejscami przestrzeni publicznej, zwierzętami, literami, cyframi itp.
To wszystko stanowi świetny walor edukacyjny. Dzieci na przestrzeni czasu nabywają nowych, wartościowych kompetencji.
Zasady, którymi warto kierować się przy wyborze klocków dla dzieci
Najważniejszym elementem podczas zakupu każdej zabawki jest oczywiście bezpieczeństwo. Ważne by odpowiednio dobierać wielkość klocków do wieku dziecka, by zapobiec przykładowo zadławieniu maluszka małymi elementami. Ponadto, lepiej decydować się na producentów wiodących marek, którzy przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa, stosując wysokiej jakości tworzywa czy farby/barwniki ekologiczne do ich produkcji. Jeśli jednak decydujemy się na tańsze zastępniki, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one respektowane certyfikaty i czy zostały wykonane z odpowiednich surowców.
Dobierajmy klocki i zestawy do wieku dziecka, aby zawartość opakowania nie przerosła aktualnych możliwości konstrukcyjnych dziecka. Z pewnością też starsze dziecko nie byłoby zadowolone z zestawu klocków dla maluszka.
Rodzaje klocków
Najbardziej popularne są oczywiście klocki wciskane, które pozwalają na tworzenie konstrukcji poprzez łączenie ze sobą elementów. Ciekawa propozycją są klocki tematyczne, o których już wyżej wspomniano, dzieci bowiem mogą skupić się na konkretnym wycinku rzeczywistości. Można także zdecydować się na klocki drewniane, które wprowadzą dziecko w świat figur geometrycznych. Alternatywę dla nich stanowią klocki magnetyczne, które jak sama nazwa wskazuje łączą przy pomocy magnesu, dając większe możliwości w zakresie tworzenia konstrukcji niż klocki drewniane.