Noszenie odblasków staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Wynika to nie tylko z obowiązujących przepisów, ale także ze zwiększającej się świadomości pieszych. Nadal jednak wiele osób ogranicza się do stosowania gadżetów odblaskowych tylko w nocy. Czy słusznie?

O co chodzi z tymi odblaskami?

Mimo, że świadomość celu noszenia odblasków się zwiększa, to jednak dalej wiele osób tak naprawdę nie wie, jak są one ważne z punktu widzenia widoczności na drodze.

W idealnej sytuacji w nocy światła samochodu oświetlają obszar około 30 metrów przed samochodem. Mimo że odległość ta wydaje się dość duża, to pamiętać musimy, że na zwykłych drogach pojazdy poruszają się z prędkościami rzędu 80-100 km/h, co przekłada się na pokonanie 30 m w czasie około 1 s. Czas ten z kolei wystarczy co najwyżej na rozpoczęcie hamowania, czy też gwałtowne odbicie samochodem na drugi pas, co także przecież nie jest bezpieczne. Jeszcze gorzej jest oczywiście w sytuacji, gdy jadą pojazdy z naprzeciwka, które dodatkowo oślepiają kierowcę i uniemożliwiają bezpieczne wyminięcie. Wtedy nie ma cudów – jeśli pieszy nie usunie się sam z drogi pojazdu, to musi zostać uderzony, niezależnie od umiejętności, refleksu czy woli kierowcy – mówi specjalista z firmy platformaodblaskowa.pl.

Założenie odblasków pozwala z kolei na dostrzeżenie pieszego z odległości około 150 m. Przekłada się to w sposób oczywisty na możliwość reakcji i ogólne bezpieczeństwo. W takiej sytuacji kierowca ma znacznie większe szanse na zatrzymanie się czy bezpiecznie wyminięcie pieszego.

Na szczęście te twarde dane przekonują coraz większą liczbę osób i dziś trudno natrafić na biegacza, który po zmroku porusza się bez odblasków. Przyczynili się do tego z pewnością producenci odzieży sportowej, którzy coraz częściej wszywają w nią odblaskowe elementy. Ale wpływ mają też przepisy, które pozwalają na karanie mandatem każdego, kto po zmroku porusza się poza terenem niezabudowanym bez elementów odblaskowych.

Co jednak z innymi sytuacjami – czy w dzień lub w mieście gadżety odblaskowe są zupełnie nieprzydatne?

Dlaczego odblaski przydają się też w mieście?

Ocena widoczności na drodze nie jest problemem zero-jedynkowym. Oprócz ciemnej nocy i pogodnego dnia istnieje także wiele stanów przejściowych, które często bardzo mocno ograniczają możliwość kontroli sytuacji na drodze.

Na poziom widoczności wpływa mnóstwo czynników. Zasadnicze znaczenie ma oczywiście pora dnia, jednak ważna jest także przejrzystość powietrza, mgła, dym czy padający deszcz. Dodatkowo nie da się ukryć, że nie wszystkie miejsca w mieście są doskonale oświetlone – często można natrafić na miejsca, gdzie latarni brak lub są uszkodzone. Wszystko to sprawia, że odblaski mogą okazać się bardzo przydatne w zdecydowanie większej liczbie sytuacji, niż tylko w nocy poza miastem. Zresztą na pewno wśród biegaczy jest też wielu kierowców, którzy doskonale wiedzą, jak czasem trudno w jesiennej szarudze rozpoznać pieszego bez odblasku – dodaje specjalista z firmy platformaodblaskowa.pl.

Odblaski mogą więc okazać się bardzo przydatne w najróżniejszych sytuacjach. Warto mieć je przy sobie niezależnie od warunków pogodowych – chociażby pod postacią zwykłej odblaskowej opaski.

[Głosów:2    Średnia:5/5]