Na temat mleka modyfikowanego narosło wiele mitów. Czym jednak tak naprawdę jest to mleko i czy warto podawać je dzieciom w ich pierwszym etapie życia?

Mleko modyfikowane to specjalny preparat wzorowany na mleku mamy. Oczywiście, to właśnie jej pokarm jest uznawany za najlepszy dla dziecka, ale zdarza się, że z różnych powodów nie można go podawać. W takich przypadkach mleko modyfikowane jest najlepszym wyborem.

Ze względu na fakt, że układ pokarmowy małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, podawanie zwykłego, krowiego mleka nie jest wskazane. Ponadto zdarzają się alergie na to właśnie mleko. 

Wobec tego mleko modyfikowane, które jest produkowane najczęściej na bazie mleka krowiego, jest specjalnie zmieniane – modyfikowane, aby najbardziej zbliżyć go do składu mleka matki, a tym samym zaspokoić potrzeby dziecka.

Główne zmiany w składzie mleka modyfikowanego to:

  • proporcje białka i tłuszczów
  • podwyższenie ilości witamin, cynku i żelaza
  • zmniejszenie ilości chloru, sodu i potasu
  • inne dodatki, na przykład probiotyki, prebiotyki, tłuszcze Omega-3

Jak wspomnieliśmy, mogą zdarzyć się również alergie na białko mleka krowiego. W tym przypadku preparat może bazować na białkach mleka koziego.

Zatem mleko modyfikowane dobrej jakości to preparat, który jest w stanie zastąpić kobiece mleko z piersi. Jego skład odpowiada specyficznym potrzebom żywieniowym u niemowląt i jest w stanie wspierać ich prawidłowy rozwój już od pierwszych dni życia.

Kiedy podaje się mleko modyfikowane?

Mleko tego rodzaju może być podawane w różnych sytuacjach, po konsultacji z lekarzem. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy karmienie piersią nie jest możliwe – kobieta wytwarza za mało pokarmu.

Są także przypadki, gdy mleko modyfikowane jest wskazane ze względu na stan zdrowia i przeciwwskazania ze strony mamy albo dziecka. Wówczas preparat podawany jest wtedy, gdy:

  • zdiagnozowano wrodzony niedobór laktazy albo galaktozemię
  • gdy matka jest zakażona czynną, nieleczoną gruźlicą, wirusem HIV, wirusami HTLV-1 I HTLV-2
  • gdy matka ma chorobę wymagającą stosowania specjalnych leków

[Głosów:1    Średnia:5/5]