Coraz mniej szkół posiada własne stołówki, chociaż kiedyś były one spotykane w wielu szkołach. Coraz częściej zastępują je usługi cateringowe, które świadczone są przez firmy zewnętrzne. Czy to dobry trend?

Dla wielu placówek edukacyjnych utrzymanie własnej stołówki jest związane ze niemałym wydatkiem. Właśnie koszty są jednym z głównych powodów, dla których szkoły coraz częściej zamykają stołówki. Można spotkać je obecnie głównie w większych zespołach szkół, gdzie ich utrzymanie nadal jest opłacalne ze względu na dużą liczbę uczniów.

Korzystanie z usług firm cateringowych jest tańsze – gotowaniem i dowożeniem posiłków zajmuje się wtedy zewnętrzna firma, która obsługuje też wiele innych placówek. Taki outsourcing jest opłacalny dla każdej ze stron – samorządów, dla szkół, dla rodziców wykupujących obiady, a także dla firm cateringowych.

Często jednak można spotkać się ze zdaniem, że catering tak naprawdę nie jest w stanie zastąpić stołówki szkolnej. Czy jest tak naprawdę? W rzeczywistości często okazuje się, że jedzenie serwowane przez firmy cateringowe jest o wiele lepsze niż to ze szkolnych stołówek!

Firmy cateringowe, które obsługują szkoły, mają w ofercie różne obiady. Ceny zależne są przede wszystkim od różnorodności produktów, ale nawet te najtańsze to posiłki zbilansowane, kolorowe, świeże, które po prostu lubiane są przez dzieci. Oczywiście, zdarza się, że catering nie spełnia oczekiwań – są to jednak rzadkie przypadki.

Jeśli chodzi o obiady dla szkół w Warszawie, stolica ma pod tym względem szeroką gamę propozycji – do wyboru mamy różnego rodzaju firmy cateringowe, także takie, które są w stanie przygotowywać dnia dla małych alergików. Rodzice często mogą też sprawdzać menu na stronach internetowych szkół, co pozwala na łatwiejszą kontrolę tego, co jedzą dzieci.

Zatem szkolna stołówka nie zawsze jest lepsza od cateringu – coraz częściej jest zupełnie odwrotnie. Biorąc przy tym pod uwagę koszty, nic dziwnego, że usługi cateringowe są spotykane obecnie w tak wielu placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]