Typowa keto dieta bazuje na wysoce obniżonej zawartości węglowodanów, dość małej dawce białka i dużej ilości tłuszczu. Skład takiej diety to 70% tłuszczu, 25% białka oraz 5% węglowodanów. Czy tak ułożona dieta ketogeniczna jest dobra dla każdego? Poznaj jej wady i zalety.
Co to jest ketoza i czym są ciała ketonowe?
Stan ketozy jest stanem, w którym organizm człowieka, w wyniku redukcji węglowodanów, zaczyna pobierać tłuszcz, który następnie zamieniany jest na paliwo i stanowi nasze główne źródło energii.
Ketony to związki chemiczne będące pośrednimi metabolitami tłuszczów.
Niestety pomimo wielu ogromnych korzyści, jakie przynosi nam dieta keto, stan ketozy bywa doznaniem nieprzyjemnym. Ciała ketonowe (ketony) wytwarzane podczas procesu ketozy mogą powodować dość uciążliwe objawy takie jak:
- ogólne osłabienie organizmu
- zmęczenie
- częstomocz i otępienie
- brzydki zapach z ust
Dieta keto – produkty dozwolone
Dieta ketonowa dopuszcza w swoim menu różne rodzaje posiłków – na ogół trzy w ciągu dnia. Jedzenie powinno być ułożone proporcjonalnie do założeń keto diety – o zawartości tłuszczy, białka i węglowodanów. Wskazane są potrawy mięsne, ryb, nabiał i warzywa zielone. Dozwolone tłuszcze roślinne i zwierzęce to oliwa z oliwek, olej kokosowy oraz masło i smalec.
Czego nie można jeść na keto diecie?
Przede wszystkim należy ograniczyć węglowodany i cukier. Niedozwolone są także soki owocowe, napoje słodzone, mleko i słodycze. Rezygnujemy również z produktów ze skrobi i zboża, czyli ryżu, makaronów, kukurydzy, ziemniaków, chleba oraz bułek. Produkty przetworzone, takie jak margaryna, zastępujemy np. olejem kokosowym.
Zalety diety ketogenicznej
Główne korzyści diety ketonowej to szybka utrata wagi i krótki okres jej stosowania. A także wysoka skuteczność i zróżnicowane, smaczne posiłki oraz złagodzenie niektórych stanów chorobowych np. u chorych na padaczkę czy stwardnienie guzowate.
Ponadto ketoza wpływa na:
- poprawę wydajności i kondycji całego organizmu
- obniżenie wieku metabolicznego
- zwiększenie masy mięśniowej
- poprawę wyników badań okresowych
Czy dieta ketonowa może być niebezpieczna?
Dieta ketogeniczna nie jest niestety wskazana dla każdego i powinna być przeprowadzana pod nadzorem dietetyka albo lekarza. Te same zasady ostrożności powinny być wprowadzane w przypadku każdej innej diety. W niektórych przypadkach może być zalecona wspomagająca suplementacja na bazie preparatów minerałowych i witaminowych.
Kto nie powinien stosować diety ketegenicznej?
Niebezpieczeństwo stosowania diety keto wzrasta w przypadku osób, u których zdiagnozowano choroby wątroby, trzustki, nerek oraz w przebiegu chorób nowotworowych. W przypadku wymienionych chorób dieta ketogeniczna może wręcz prowadzić do pogorszenia objawów chorobowych i zaburzenia efektów leczenia.
Keto dieta skierowana jest do osób dorosłych, które pragną skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Nie jest wskazane, aby z tej diety korzystały dzieci i młodzież, osoby o mocno szczupłej budowie ciała oraz w podeszłym wieku. Ograniczenia dietetyczne dotyczą również cukrzyków.
Szczególnie istotne jest, aby kobiety mające w planach ciążę oraz te w trakcie karmienia piersią, czasowo powstrzymały się ze stosowaniem diety.
Warto pamiętać, że rozważnie przeprowadzona dieta ketogeniczna przyniesie nam wspaniały efekt w postaci szczupłej sylwetki i ogólnej, lepszej kondycji naszego organizmu.