rozwój mowy
fot. pexels.com

Rozwój mowy u dziecka to bardzo ważny etap zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Dowiedz się, jak on przebiega i jakie ma etapy. Pomoże ci to, jako rodzicowi, przejść przez ten etap bardzo świadomie, co jest ważne z perspektywy nadzorowania nauki mowy malucha.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-nauczyc-dziecko-mowic/

Początek rozwoju mowy

Dziecko tak naprawdę od momentu pojawienia się na świecie zaczyna mówić, chociaż lepszym określeniem jest tutaj nie tyle mowa, a posługiwaniem się aparatem mowy. Dziecko płacze, krzyczy – to właśnie jego pierwszorazowe wykorzystania narzędzi aparatu mowy. Następnie, przez kolejne miesiące dziecko uczy się posługiwania się mową bardziej świadomie. Dobrze rozwijający się słuch i stymulacja, czyli mówienie do dziecka – wspierają rozwój mowy i są warunkami jego prawidłowego rozwoju.

Jakie są etapy rozwoju mowy?

Pierwszy etap dotyczy okresu pierwszego roku życia dziecka. Obejmuje on gruchanie inaczej zwane głużeniem, które pojawia się do około 3 mż., to wszelkiego rodzaju zbitki typu ,,eby’’, ,,gla’’, ,,kli’’. Następnie między 6-12 mż. mamy etap gaworzenia, który polega na wypowiadaniu zespołów sylab, które nie mają logicznego znaczenia; są to np. ,,ma-ma-ma’’, ,,ga-ga-ga’’. W tym okresie, około 9 mż dochodzi dodatkowo powtarzanie dźwięków, które się usłyszy, a pod koniec 1 rż. dziecko zazwyczaj powtarza pierwsze słowa ze zrozumieniem, jak np. ,,baba’’, ,,mama’’, ,,tata’’.

Kolejnym etapem rozwoju mowy jest drugi rok życia dziecka. W tym okresie, maluchy mają zazwyczaj opanowane samogłoski i z reguły większość spółgłosek. Rozpoczyna się moment samodzielnego wymawiania pojedynczych wyrazów i tworzenie z nich ,,zdań’’. Ten etap jest również charakterystyczny pod tym kątem, że dziecko wymawia tylko początek lub koniec wyrazu. Ten etap kończy się zazwyczaj tym, że dziecko zna około 50 słów, a połowa obcych osób jest w stanie zrozumieć mowę dziecka.

Trzeci i ostatni etap cechuje się tym, że dziecko używa pozostałych głosek oraz tym, że jego zasób słownictwa waha się w przedziale 800 – 1 500 wyrazów. Maluch jest w stanie mówić pełnymi zdaniami, natomiast brzmienie niektórych liter może nie być jeszcze opanowane. Te znaki – litery to np. r, sz, cz. W trzecim etapie mowa dziecka jest rozumiana przez około 75% obcych osób, a w pełni zrozumiała powinna być, gdy dziecko ukończy 5 lat.

Oczywiście należy wziąć wgląd na to, że wyżej przedstawiony etap jest pewnym schematem, uogólnieniem. Każde dziecko rozwija swoją mowę w innym tempie.

Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/jak-rozpoznac-zagrzybiony-organizm-i-go-odgrzybic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]