skoki rozwojowe

Pierwszy rok życia następuje bardzo dynamicznie, jeżeli chodzi o rozwój dziecka. Zdobywa ono nowe umiejętności oraz poznaje świat. Układ nerwowy stale natężam swoje działanie na zróżnicowane bodźce, a dziecko musi nauczyć się w odpowiedni sposób na Nie reagować. Kiedy zdobył je już nowe, cenne umiejętności, taki etap określany jest jako skok rozwojowy. Czym dokładnie są skoki rozwojowe i kiedy występują? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/skoki-rozwojowe-malucha-kiedy-wystepuja-co-oznaczaja/ 

Skoki rozwojowe – czym dokładnie są? 

Skoki rozwojowe są jednym z przełomowych momentów w rozwoju dziecka, kiedy zdobywa ono cenne informacje. W pierwszym roku życia to wyróżnia się 7 skoków rozwojowych. Ich czas występowania ma charakter orientacyjny i może różnić się w zależności od dziecka. 

Skoki rozwojowe powiązane są z intensywnym rozwojem mózgu oraz całego układu nerwowego. Trwają one od kilku do kilkunastu tygodni, a każdy kolejny jest dłuższy od poprzedniego.

Rozwój układu nerwowego towarzyszy odbieraniu licznych bodźców oraz konieczności radzenia sobie z nimi. To doprowadza do określonych zmian w zachowaniu dziecka. Właśnie dlatego skoki rozwojowe poprzedzone są symptomami takimi jak: 

  • niespokojny sen
  • spadek apetytu
  • większa potrzeba bliskości
  • rozdrażnienie i płaczliwość 

1 skok rozwojowy – 5 tydzień życia 

Pierwszy skok życia można zaobserwować około 5 tygodnia po narodzinach. Jest to czas, kiedy dziecko doświadcza wyostrzenia się zmysłów słuchu, wzroku oraz dotyku. Objawia się to między innymi tym, że dziecko uważnie słucha otaczających go dźwięków, potrafi skupić wzrok na konkretnym przedmiocie. Staje się też bardziej wrażliwe na dźwięk i światło. Co więcej usprawnia się praca przewodu pokarmowego, Co oznacza rzadsze ulewanie. Dziecko może też zacząć się uśmiechać i płakać prawdziwymi łzami. 

2 skok rozwojowy – między 7, a 9 tygodniem 

Drugi skok rozwojowy związany jest przede wszystkim ze strzelaniem przez malucha określonych wzorców, na przykład po kąpieli następuje scen, podczas karmienia Mama trzyma dziecko w ramionach. Kojarzenie powtarzających się wzorców jest to umiejętność, jaką nabywa dziecko. Łatwiej jest mu też kontrolować ruchy działa, dziecko zaczyna kojarzyć, z jego rączki należą do niego. Maluch podejmuje pierwsze próby chwytania przedmiotów, ponadto zaczyna wydawać rozmaite dźwięki, bawiąc się swoim głosem. W drugim skoku rozwojowym dziecko wodzi wzrokiem dla rodzicami i, podnosi głowę, kopie nóżkami i macha rączkami. 

3 skok rozwojowy – między 11, a 12 tygodniem 

Trzeci miesiąc życia to czas zdobywania przez dziecko kolejnych umiejętności. Najbardziej istotna staje się umiejętność skoordynowanych ruchów oczu i głowy, dzięki czemu dziecko może śledzić osobę lub przedmiot obracając główką. U mnie też łapać przedmioty rączką, a także wsadzę przedmioty do buzi. U mnie też przyjąć pozycję siedzącą, chwytać dłoni rodzica, odpychać się obiema nóżkami w pozycji leżącej, a także robić bąble ze śliny. 

4 skok rozwojowy – między 14, a 19 tygodniem 

W tym czasie zaobserwować można reakcje malucha na swoje imię oraz odbicie w lustrze. Może on też wyrazić swoją wolę na przykład wyciągać rączki do mamy, kiedy chce być przytulony lub odpychać pieśń, kiedy jest już najedzony. Innymi cennymi właściwościami jest podpieranie się rączką i unoszenie tułowia, a także podejmowanie pierwszych prób raczkowania. Maluch zaczyna wydawać nowy dźwięki, łączy jest sylaby, świadomie zrzuca zabawki na ziemię oraz przykłada przedmioty z ręki do ręki. 

5 skok rozwojowy – między 22 a 26 tygodniem 

Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. Oznacza to, że interesują go Zabawki, które po naciśnięciu wydają dźwięki lub światło. Maluch zaczyna odróżniać sposoby bliskie od obcych, ale te drugie reagować może lękiem i nieufnością. Charakterystyczne dlatego skoku rozwojowego jest pojawienie się lęku separacyjnego. Poprawia się też koordynacja ruchów, dziecko samodzielnie siada, wkłada i wyjmuje przedmioty z pudełka, klaszcze w dłonie, a także macha na pożegnanie. 

6 skok rozwojowy – między 33, a 37 tygodniu 

Jest to okres, który przypada na 9 – 50 miesiąc życia. U dziecka pojawia się inteligencja, co manifestuje się na przykład kojarzeniem przymiotów na zasadzie podobieństwa. Maluch wie, że piesek z obrazku w książce i ten spotkany na spacerze są do siebie podobne. Dziecko rozpoznaje kształty, a gestami i mimiką pokazuje, że coś go rozbawiło. Maluch może być też zazdrosny o inne dzieci, a także potrafi przejąć inicjatywę zabawie. 

7 skok rozwojowy – między 41, a 46 tygodniem 

Dziecko umie już powiedzieć nie, kiedy nie chcę czegoś zrobić. Podejmuję też pierwsze próby chodzenia, rysowania, naśladuje odgłosy zwierząt, w zabawie szuka przedmiotów ukrytych przez rodzica i sam chowa zabawki, żeby mama i tata ich szukali. Zintegrowany zostają wszystkie umiejętności, które dziecko zdobyło w poprzednich miesiącach życia. 

Zobacz też: http://www.boblo.pl/siatki-centylowe-jak-kontrolowac-wage-i-wzrost-malucha/

[Głosów:0    Średnia:0/5]