Kreatywność dziecka - jak ją rozwijać?

Współczesność, w której funkcjonujemy, obfituje w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań z różnych dziedzin wiedzy. Aby generować nowe pomysły, konieczna jest kreatywność.A proces jej kształtowania powinien rozpocząć się już od najmłodszych lat.

Rozwój kreatywności u dzieci

Rodzice, wychowawcy, nauczyciele w ostatnich latach stawiają na rozwój tej jakże cenionej umiejętności. Możemy to zamierzenie osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich oddziaływań edukacyjnych. W przypadku małych dzieci oczywiście najlepiej sprawdza się nauka poprzez zabawę.

Jakie zabawy uczą kreatywności?

Wszelkie te, które pobudzają wyobraźnię dziecka. Maluszek musi podjąć wysiłek intelektualny, aby stworzyć w swojej głowie określone wizje. Wymagajmy od dzieci tego, aby sobie coś wyobrażały, opowiadały o tym, rysowały to. Malowanie i wszelkiego rodzaju prace ręczne to świetny element pracy edukacyjnej w tym zakresie. Rysowanie, malowanie, wyklejanki bardzo wiele uczą. Dziecko musi samodzielnie zaplanować i zorganizować swoją pracę tak, aby osiągnąć pożądany efekt. Maluszek przedstawia w ten sposób swoją własną wizję świata. Nie zachęcajmy go zatem do bezmyślnego odtwarzania wzorów, a do samodzielnego tworzenia, komponowania czegoś zupełnie nowego.

Zabawa lalkami, samochodami itp. także pozwala przysłowiowo puścić wodze wyobraźni. Dziecko może różnego rodzaju przedmioty charakteryzować na różne sposoby, np. lalki można czesać, malować, szyć dla nich kostiumy. Ważne by młodego człowieka nakierowywać na odpowiednie tory i wyznaczać mu nowe zadania, aby nauczyło się urozmaicać swoje zabawy.

Nieoceniona jest zabawa w teatr. Tutaj dzieci nie tylko popisują się umiejętnością naśladownictwa, ale przede wszystkim kreatywnością w sposobie odwzorowywania zachowań innych oraz a także kompetencjami w zakresie samodzielnego kreowania nowych sytuacji i sposobów ich odgrywania. Wyrażanie siebie to idealna metoda rozwoju wyobraźni.

Zestawy kreatywne i pomoce naukowe

Rynek oferuje wiele różnego rodzaju zestawów kreatywnych. Dzieci za ich pomocą mogą stworzyć niepowtarzane kompozycje, zgodne z własną inicjatywą i inwencją twórczą. Przykładowo bardzo fajnymi elementami do kreatywnych zabaw są: odlewy gipsowe, kartonowe budowle, wszelkiego rodzaju rękodzieło – tworzenie wazoników, szkatułek, biżuterii.

Warto też korzystać z zabawek naukowych, które poszerzają wiedzę dzieci na temat budowy ludzkiego ciała, zjawisk fizycznych, doświadczeń chemicznych itp. Atrakcyjny sposób przekazu wiedzy to gwarancja wzbudzenia zainteresowania dziecka, zainspirowania go do formułowania własnych hipotez i wyciągania wniosków.

Uczenie dziecka postępowania według utartych schematów ogranicza swobodę myślenia i wyobraźni. To może spowodować, że młody człowiek będzie nieustannie szukał schematycznych, gotowych rozwiązań i nie będzie samodzielnie potrafił niczego wykreować. Kreatywny człowiek nigdy się nie nudzi, ma wiele interesujących pomysłów, a jego życie jest o wiele bardziej ciekawe. Dbajmy zatem o rozwój kreatywności dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]