Pieluszki wielorazowe vs. pieluchy jednorazowe

Malutkie dziecko jest w pełni uzależnione od codziennych decyzji podejmowanych przez jego opiekuna. Dotyczy to wszystkich aspektów jego życia. Odpowiedzialny rodzic wie, że w jego rękach leży zdrowie i samopoczucie dziecka. Jednym z dylematów młodych rodziców jest to, jakie stosować pieluszki – jednorazowego czy wielorazowego użytku?

Dzisiejsze pieluchy wielorazowe

Można zauważyć, że powraca trend używania pieluszek wielorazowych. Należy zaznaczyć przy tym, że dawna tetra, która przysparzała wiele problemów odchodzi powoli do lamusa. Producenci stosują aktualnie inne materiały do produkcji pieluch i wkładek, np. welur bambusowy, polarowy, bawełna organiczna, mikrofibra. Wymagają one posiadania odpowiednich certyfikatów.

Jak ich używać?

Rynek oferuje wiele rodzajów pieluszek wielorazowych, zatem decydując się na jakiś określony model, należy dowiedzieć się jak go odpowiednio używać. W zależności od możliwości finansowych i preferencji można wybierać spośród następujących rodzajów pieluch:
– pieluszka z kieszenią, w której znajdują się wkłady absorbujące wilgoć,
– pieluszka z AIO, z wkładką wszytą na stałe,
– pieluszka formowana zapinana na różne sposoby (rzepy, napy, wiązania),
– peluszki do składania.

Warto eksperymentować w tym zakresie i wypróbować kilka różnych modeli, zanim zdecyduje się na ten jeden konkretny. Pamiętajmy, aby dostosowywać wielkość pieluch do wieku i wielkości dziecka.

Który rodzaj pieluch wybrać?

Biorąc pod uwagę aspekt wygody użytkowania, mimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań w przypadku pieluch wielorazowego użytku, to jednak w tej kwestii prym nieustannie wiodą pieluchy jednorazowe. Wymiana następuje szybko, bezproblemowo, nie trzeba ich prać i doskonale sprawdzają się podczas podróży. Koszty takich pieluch ponosimy regularnie, jednak w mniejszych kwotach – taki zakup na raty. Natomiast w pieluchy wielorazowe od razu należy więcej zainwestować.

Pieluszki wielorazowe łączą się z ekologicznym stylem życia. Pieluchy jednorazowe kojarzone są z szybkim, nowoczesnym trybem egzystowania. Zatem uważam, że każdy wybór będzie odpowiedni, ważne by był dostosowany do potrzeb i preferencji określonej rodziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]