Zgodnie z definicją, fizjoterapia to zespół różnych metod leczenia dolegliwości związanych z układem ruchowym, który wykorzystuje zjawisko reakcji organizmu na bodźce. Jej celem jest zapobieganie nawrotom choroby, usuwaniem ich dolegliwości, a także przywracanie sprawności fizycznej. Ma zatem szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami takimi jak zaburzenia funkcjonowania OUN (ośrodkowego układu nerwowego) albo dla tych, którzy odzyskują sprawność po wypadku.

Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji znacząco zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia oraz na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości powodowanych przez różnego rodzaju zaburzenia. Nic dziwnego więc, że dzieci, które rodzą się z poważnymi chorobami układu nerwowego, pracę z fizykoterapeutą rozpoczynają czasami już w wieku kilku tygodni, a nawet dni. Tylko szybka pomoc profesjonalnego fizjoterapeuty da im jak największą szansę na wyleczenie.

Przykładowe metody fizykoterapii wykorzystywane w rehabilitacji dzieci

1. Kinezyterapia- jest to najczęściej wykorzystywana metoda rehabilitacji. Polega ona na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Dzięki niej lepiej rozwija się układ ruchowy dziecka.

2. Masaż- polega na sprężystym odkształcaniu tkanek, które pod wpływem regularnych, konkretnych ruchów zaczynają lepiej pracować. Czasami także łączy się go z uciskiem, czego przykładem jest metoda Vojty.

3. Hydroterapia- zakłada ona, że ciało pacjenta, w tym przypadku dziecka, zostaje poddawane działaniu wody w postaci ciekłej, stałej lub gazowej. Woda powoduje bowiem odpowiedni ucisk, który korzystnie wpływa na układ mięśniowo- szkieletowy oraz układ nerwowy.

Fizjoterapia Jelcz-Laskowice (http://synapsa-terapia.pl/)

W ośrodku Jelcz-Laskowice pracują profesjonalni fizjoterapeuci, którzy mają szeroką wiedzę na temat rehabilitacji dzieci. Wieloletnie doświadczenie w pracy z małymi pacjentami ułatwia im indywidualne podejście do każdego pacjenta- nie tylko w kwestii medycznej, ale także w ich motywowaniu i zachęcaniu do ćwiczeń.

Oprócz fizjoterapeutów Jelcz-Laskowice oferuje także pomoc logopedy, a także oferuje przedszkole.

[Głosów:1    Średnia:5/5]