Ciąża to czas wielkich zmian dla całej rodziny, ale w szczególności dla przyszłej mamy. Całe jej ciało nastawia się na to, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i sprawne przyjście na świat. Czy w związku z tym badanie ginekologiczne wygląda inaczej niż w przypadku kobiet niebędących w ciąży? Czego powinna spodziewać się kobieta oczekująca dziecka, przekraczając próg gabinetu ginekologicznego?

Badania w czasie ciąży

Prawdopodobnie większość z nas nigdy nie będzie tak dobrze przebadana, jak w czasie ciąży. Aby monitorować rozwój dziecka, wykonuje się szereg różnego typu badań z regularnością godną szwajcarskiego zegarka. Jakie ich typy należy przeprowadzać w ciąży? Zapytaliśmy o to specjalistę z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku.

Należy regularnie badać poziom hormonów i cukru. Nieoceniona jest także zwykła morfologia – mówi dużo o stanie zdrowia matki. Przeprowadza się też diagnostykę obrazową, dzięki czemu rodzice mogą widzieć malucha, jeszcze zanim przyjdzie na świat. Wykonuje się także typowe badania ginekologiczne.

Do wspominanych badań ginekologicznych zalicza się ocenę wyglądu i stanu dróg rodnych, badanie czystości pochwy oraz cytologię. Co należy wiedzieć o tych badaniach? Czy ich przeprowadzanie w czasie ciąży wiąże się z jakimś ryzykiem dla dziecka?

Badania ginekologiczne w czasie ciąży – co trzeba wiedzieć?

Ocena stanu dróg rodnych obejmuje przede wszystkim sprawdzenie długości i położenia szyjki macicy. Przed porodem zaczyna się ona skracać. Dzięki regularnym oględzinom można ocenić, czy akcja porodowa nie zacznie się przedwcześnie.

Celem badania czystości pochwy jest określenie jej stanu bakteriologicznego. Flora bakteryjna pochwy zmienia się w zależności od sytuacji i może się wiązać m.in. z infekcją dróg rodnych. Ponieważ leczenie poważnych infekcji wymaga zażywania antybiotyków, które nie przysłużą się dziecku, należy trzymać rękę na pulsie i nie dopuszczać do namnażania mikroorganizmów innych niż te, które naturalnie występują w pochwie zdrowej kobiety. Badanie czystości jest w tym przypadku formą prewencji. Zaleca się przeprowadzenie trzech badań flory bakteryjnej w czasie ciąży.

Ostatnim badaniem ginekologicznym, które może wzbudzać największe obawy kobiet w ciąży, jest cytologia. Polega ona na pobraniu próbek nabłonka z szyjki macicy. Cytologia pozwala zorientować się w stanie komórek tworzących nabłonek. Wykrywa nadżerki, stany zapalne oraz zmiany nowotworowe.

Trzeba wiedzieć, że wszystkie te badania są w pełni bezpieczne zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka rozwijającego się w jej łonie. Nie tylko nie stanowią one żadnego zagrożenia, ale też pozwalają wykryć naprawdę poważne nieprawidłowości. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]