W trakcie ciąży wiele kobiet wymaga dodatkowej ochrony dla organizmu. Wtedy też należy dokładnie zastanowić się, które spośród produktów wybierać, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku. Najlepiej suplementację witamin i minerałów skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, a w przypadku wyrobów zielarskich być jeszcze ostrożniejszą.
Co jest istotne?
Najważniejsze jest to, by pamiętać, że nie wszystkie zioła wpływają korzystnie na stan kobiety ciężarnej. Generalnie, zioła dla kobiet w ciąży mogą okazać się pomocne w zwalczaniu wielu dolegliwości i problemów, jednak trzeba używać wyłącznie tych uważanych za bezpieczne. Podstawowa zasada ziołolecznictwa w ciąży opiera się na tym, żeby wszystkie zioła przyjmować profilaktycznie. Wysoka zawartość witamin, mikroelementów, flawonoidów i innych substancji czynnych wspomagać będzie organizm kobiety w tym wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża. Napary z ziół można pić w celach profilaktycznych 2 do 3 razy dziennie, przygotowując je w proporcji: 1 – 2 łyżeczki suszonych ziół na szklankę wody. Najlepsze właściwości dla zdrowia kobiety w ciąży ma pokrzywa zwyczajna. Zawiera bowiem dużo żelaza i wapnia. Zapobiega to występowaniu anemii. Napary z pokrzywy obniżają ciśnienie krwi, a także likwidują opuchliznę z nóg. Pobudzone będzie wydzielanie soków żołądkowych, a na dodatek pokrzywa okaże się niezbędna przy częstych biegunkach i podwyższonym poziomie cukru we krwi.
Jakie można jeszcze pić zioła?
W ciąży warto także pić rumianek, gdyż jego działanie na żołądek jest bardzo dobre. Wspomaga pracę układu trawiennego, łagodzi wzdęcia, a poza tym wykazuje działanie nasenne i uspokajające. Jeśli będzie stosowany z imbirem to można będzie zapomnieć o porannych mdłościach. Polecanymi ziołami do suplementacji w czasie ciąży są też: siemię lniane, melisa, wiesiołek i lawenda. Należy natomiast unikać: żeń szeniu, piołunu, mięty, lubczyka i aloesu. Każda kobieta w ciąży, która chce o siebie zadbać w naturalny sposób powinna wobec tego dowiedzieć się, które spośród ziół przyjmować.