pregnant-775028_1280

Włosy kobiet ciężarnych potrafią wzbudzić zachwyt. Są grube, lśniące i gęste – także u tych pań, które zwykle miały problem ze zdrowymi i ładnymi kosmykami. Kłopot pojawia się jednak kilka miesięcy po porodzie, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Czy jest to powód do niepokoju?

Wypadanie włosów po porodzie zwykle bywa stresujące. Kobiety obawiają się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia, ponieważ tracą kosmyki w nadmiarze. Okazuje się jednak, że intensywna utrata włosów po ciąży jest procesem całkowicie naturalnym i … odwracalnym.

Wszystkiemu winne estrogeny

Na kondycję włosów wpływają hormony. Jako że cała ciąża to okres zawirowań hormonalnych, zmiany dotykają nie tylko ciało, ale i włosy. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu stężenia estrogenów – najważniejszych hormonów płciowych. Wpływają one na cykl wzrostu włosa, zatrzymując przejście w ostatnią fazę. W związku z tym nie dochodzi do cyklicznego wypadania włosów, w efekcie czego czupryna robi się gęstsza – włosów jest więcej. Natomiast kilka miesięcy po urodzeniu dziecka dochodzi do wyrównywania się poziomu estrogenów, a ich spadek odpowiada za wypadanie włosów po porodzie. Wypadają więc kosmyki: te, które miały wypaść jeszcze w ciąży oraz te, których cykl wzrostu właśnie się zakończył. Stąd wrażenie, że włosów ubywa bardzo dużo włosów.

Duże znaczenie prolaktyny

W okresie poporodowym w organizmie kobiety utrzymuje się bardzo wysokie stężenie prolaktyny – hormonu odpowiadającego za laktację. Dzięki niemu matka może karmić dziecko swoim mlekiem. Jednocześnie prolaktyna w wysokim stężeniu ma niestety działanie hamujące wzrost włosów. Niemniej, warto podkreślić, że badanie z udziałem 116 kobiet karmiących piersią i tych, które nie karmiły wykazało, że bez względu na sposób karmiena dziecka miały one podobną ilość włosów w fazie spoczynkowej i w fazie regresji, prowadzącej do wypadania włosów.  

Utracone po porodzie włosy odrosną

Kobiety, które martwi wypadanie włosów po porodzie, mogą być spokojne. Kosmyki przestaną wypadać, gdy tylko gospodarka hormonalna ustabilizuje się. Zwykle ma to miejsce między 6 a 9 miesiącem życia dziecka. Zdarza się, że u niektórych kobiet powrót do dawnego wyglądu, gęstości włosów, może trwać nawet rok. Ponadto trzeba pamiętać, że po zakończeniu ciąży wypada średnio 30 tys. włosów. Biorąc pod uwagę fakt, że w sumie masz około 150 tys. włosów, ubytek 1/5 części może pozostać niezauważalny.

Włosy po porodzie warto wzmocnić

Chociaż wypadanie włosów po porodzie ustąpi samoistnie, nie warto biernie czekać na ten moment. Lepiej podjąć działania pozwalające na wzmocnienie kosmyków. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa właściwie skomponowana dieta, suplementowe wsparcie oraz odpowiednia pielęgnacja.

  • Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana, dostarczając wszystkie cenne składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu. Zwróć uwagę przede wszystkim na witaminy z grupy B.
  • Suplementy diety powinny być dostosowane pod kątem odpowiedniego składu – muszą zawierać nie tylko właściwą kompozycję składników, ale być bezpieczne dla matek karmiących. Dlatego najlepiej sprawdzą się preparaty dedykowane matkom, np. Vitapil Mama.
  • Odpowiednie postępowanie z włosami, tj. rezygnacja z inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, stosowanie szamponów i odżywek przeciw wypadaniu włosów sprawi, że kosmyki będą mocniejsze.

Wypadanie włosów po porodzie nie musi być powodem do zmartwień. Problem powinien zniknąć sam kilka miesięcy po urodzeniu dziecka natomiast zawsze warto wykonać działania wspomagające wzrost i wygląd naszych włosów.

[Głosów:2    Średnia:3/5]