Jadłospis rocznego dziecka w pigułce – co powinien jeść maluch, czego nie można mu podawać?

Twoje dziecko ukończyło pierwszy rok życia? Lista produktów spożywczych włączanych do codziennego menu powoli się wydłuża. Warto jednak pamiętać, że jadłospis rocznego dziecka nadal powinien być dostosowany do wieku. Co można podawać, a co jest kategorycznie zabronione?

Zgodnie z rekomendacjami, jadłospis rocznego dziecka powinien być nieco bardziej kaloryczny w porównaniu z dietą niemowlęcia. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie energetyczne dwunastomiesięcznego malucha wynosi ok. 80 kcal w przeliczeniu na jeden kilogram masy ciała. Jeśli dziecko waży 11 kg, wówczas kaloryczność jadłospisu powinna oscylować w granicach 880 kcal.

Podawaj 5 posiłków dziennie

Jadłospis rocznego dziecka należy rozplanować racjonalnie, tj. najlepiej dzieląc go na 5 posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dzięki temu, że maluch będzie jadał częściej, a mniejsze porcje, uniknie uczucia głodu i zgubnego w skutkach podjadania.

Posiłki główne i posiłki uzupełniające powinny powstawać na bazie 5 najważniejszych grup produktowych:

  • produktów zbożowych;
  • warzyw;
  • owoców;
  • produktów białkowych;
  • tłuszczów.

Dzięki temu jadłospis rocznego dziecka będzie zróżnicowany i dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Lista produktów wskazanych w diecie rocznego dziecka

Jadłospis rocznego dziecka obejmuje długą listę produktów, które powinny bezwzględnie znaleźć się w codziennym menu.

Tworząc posiłki, opieraj się na takich produktach spożywczych jak: pieczywo (najlepiej ciemne), kasze, ryż, makarony, warzywa, produkty mleczne, mięso, jaja, sery.

Jadłospis rocznego dziecka powinien dostarczać energii oraz wartości odżywczych, które będą wspierały wzrost i rozwój dziecka. Powinien także opierać się o produkty bezpieczne, wysokiej jakości i przeznaczone dla małych dzieci.

Czego nie podawać rocznemu dziecku?

Dwunastomiesięczne dziecko nie jest przyzwyczajone do spożywania nadmiaru soli czy cukru, dlatego warto kontynuować te przyzwyczajenia. Są one bowiem doskonałym punktem wyjścia do zachowania w przyszłości zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego wśród produktów, których nie powinien uwzględniać jadłospis rocznego dziecka, należy wymienić: ciasta, ciasteczka, batoniki, wafelki, słone przekąski.

Układając zdrowy jadłospis rocznego dziecka warto wystrzegać się również podawania soli. Posiłki wcale jednak nie muszą być „jałowe” – wystarczy przyprawić je odpowiednią kompozycją ziół bezpiecznych dla malucha, takich jak oregano, bazylia, koperek, natka pietruszki.

Nie jest polecane podawanie także ostro przyprawionych dań, smażonych potraw, ogórków konserwowych oraz innych warzyw w zalewie octowej.

Pamiętaj, by jadłospis rocznego dziecka bazował na zróżnicowanych i zdrowych produktach. Na tym etapie możliwe jest jeszcze kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, co zaprocentuje w przyszłości.

[Głosów:2    Średnia:3/5]