Badanie VDRL - dowiedz się, na czym polega i dlaczego jest bardzo istotne dla kobiet w ciąży

Kiła jest chorobą dość wstydliwą, zwykle przenoszoną drogą płciową. Z uwagi na swoje negatywne działanie, koniecznością jest zdiagnozowanie lub wykluczenie tego schorzenia u kobiet w ciąży. Dlatego jest to tak ważne?

VDRL to jedno z podstawowych badań, do wykonania których zobligowana jest każda kobieta spodziewająca się dziecka. Bardzo ważne jest, by przeprowadzić je rutynowo na początku ciąży oraz ok. 37 tygodnia. Pozwoli to na podjęcie istotnych działań medycznych, jeśli wynik wyjdzie dodatni.

Badanie VDRL w ciąży i wyniki

VDRL (mikroskopowy test kłaczkowania) to odczyn serologiczny, który wykrywa badanie przesiewowe w kierunku kiły. Jest to nic innego jak typowe badanie krwi – polega na pobraniu próbki z żyły łokciowej.

Badanie VDRL pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku już po miesiącu zakażenia – w tym czasie dochodzi bowiem do pozytywizowania się odczynu. Między innymi z tego powodu badanie VDRL w ciąży należy przeprowadzić dwukrotnie – by mieć pewność, że faktycznie nie doszło do zakażenia.

Badanie VDRL może dać wynik negatywny, jeśli w organizmie nie ma przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi blademu.  Wynik pozytywny oznacza  obecność przeciwciał, co wymaga dalszej diagnostyki ponieważ  wcale nie musi oznaczać zakażenia. W przypadku badania VDRL istnieje zjawisko tzw. wyniku fałszywie pozytywnego spowodowanego m.in.: przyjmowaniem niektórych leków, gorączką reumatyczną, reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym, zakażeniem wirusem HIV, boreliozą.

Kiła w ciąży jest groźna dla płodu

Zakażenie kiłą jest chorobą, która – nieleczona – stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Może prowadzić m.in. do uszkodzeń wzroku, układu krążenia, uszkodzenia kości i stawów, uszkodzenia układu nerwowego. Wpływa także na powstawanie zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci osoby chorej.

W przypadku kobiet w ciąży zakażenie kiłą komplikuje dodatkowy fakt, iż krętek blady może dostać się również do płodu przez łożysko. Wiąże się to z wieloma przykrymi konsekwencjami: poronieniem, urodzeniem martwego dziecka, urodzeniem dziecka chorego na kiłę wrodzoną (z takimi skutkami jak głuchota, ślepota, upośledzenie umysłowe). Dlatego tak ważne jest, by wykonać badanie VDRL i w razie pozytywnego wyniku podjąć natychmiastowe leczenie, najlepiej w pierwszej połowie pierwszego trymestru.

Wczesne leczenie kiły, daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka

Wynik dodatni badania VDRL obliguje do podjęcia leczenia polegającego na podawaniu penicyliny. Dawkowanie ustalane jest przez lekarza, z uwzględnieniem dobra matki oraz rozwijającego się płodu. To jedyny sposób, by wyeliminować bakterie mogące zagrażać zdrowiu i życiu matki oraz jej dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]