Co można zrobić dla swojego dziecka w okresie ząbkowania?

Pojawienie się pierwszych ząbków u niemowląt to istotne wydarzenie dla całej rodziny. Niestety, w wielu przypadkach związane jest z wieloma ciężkimi chwilami, w trakcie których dziecko musi zmagać się z bólem, a rodzice z jego płaczem. W jaki sposób objawia się ząbkowanie i czy istnieją sposoby, by pomóc maluchowi?

Objawy

Pierwsze ząbki zazwyczaj zaczynają pojawiać się już w szóstym miesiącu życia dziecka. Omawiany problem wystąpi jednak wcześniej, nawet już w trzecim miesiącu, kiedy dziąsła naszej pociechy stają się zaczerwienione i spuchnięte. Kolejne tygodnie będą dla nas najważniejsze – to właśnie wtedy objawy będą się nasilać.

Oczywiście najpoważniejszy z nich związany jest z bólem dziąseł. Dziecko bardzo często płacze – w końcowym stadium ząbkowania nawet niewielkie dotknięcie dziąseł będzie związane z wybuchem płaczu u dziecka. Wszystko to sprawia, że musimy być niezwykle ostrożni.

Poza bólem, do objawów ząbkowania należy zaliczyć także intensywne ślinienie się, dlatego powinniśmy co chwila delikatnie wycierać buzię malucha, tak aby nie powstały podrażnienia. W tym samym czasie dziecko bardzo często wkłada paluszki do buzi – lądują tam również inne przedmioty. Wszystko dlatego, że dziąsła zaczynają go swędzieć i w ten sposób próbuje sobie jakoś z tym poradzić.

Ból i swędzenie powodują, że dziecko staje się bardzo rozdrażnione – często płacze, a do tego nie chce jeść. Ponadto wystąpić mogą także problemy ze snem, a nawet gorączka. Wszystko to sprawia, że ząbkowanie dla dzieci jest bardzo trudnym okresem w ich życiu.

Jak radzić sobie z bólem?

Jak już zostało wspomniane, pierwsze objawy mogą pojawić się już w trzecim miesiącu życia. To wtedy nasza pociecha zacznie się intensywnie ślinić i wsadzać paluszki do rąk. Jego dziąsła będą natomiast zaczerwienione. Również w okresie ząbkowania może pojawić się gorączka, co często jest mylone z chorobą. Nie należy oczywiście bagatelizować tych objawów i jeżeli nie czujemy się pewnie, najlepiej odwiedzić lekarza.

Pojawi się także ból dziąseł. Jest on nierozerwalnie związany z wyrzynaniem zębów, jednak wcale nie oznacza to, że nic nie możemy z nim zrobić. Istnieją bowiem sposoby na to, aby ulżyć dziecku.

Przede wszystkim warto zainteresować się różnego rodzaju preparatami na ból, takimi jak Osanit Globuli. Jest to środek, który skutecznie łagodzi podrażnione dziąsła, chroni je przed stanem zapalnym i co najważniejsze, przynosi ulgę dziecku i jest bez cukru. Preparat na dziąsła Osanit można nabyć np. tutaj: https://www.apo-discounter.pl/osanit-globuli-lagodzacy-podraznione-dziasla-globulki-p-60642.html

Poza skutecznymi środkami, ważne jest także nasze zachowanie. Gdy dziecko zacznie wkładać różne przedmioty do ust, dajmy mu specjalnie do tego przystosowane gryzaki. Dzięki nim maluch złagodzi objawy ząbkowania, a my będziemy mieć pewność, że połknie czegoś niebezpiecznego. Bardzo skuteczne na ból są również specjalne żele, które należy delikatnie wmasować w dziąsła dziecka. Zazwyczaj mają one działanie chłodzące, co koi wszelkiego rodzaju dolegliwości.

W wielu sytuacjach pomóc może również zwykły masaż dziąseł, bez żadnych dodatkowych środków. Najważniejsze jest jednak to, aby wciąć przy dziecku być. Okres ząbkowania może być naprawdę ciężki, dlatego warto zrobić wszystko, aby w jakiś sposób ulżyć maluchowi. Poza troską, skorzystajmy z profesjonalnych środków i zachowajmy spokój.

[Głosów:2    Średnia:5/5]