Każde dziecko powinno mieć wydzieloną swoją prywatną przestrzeń, w której będzie mogło samo przebywać i przechowywać swoje rzeczy. Powinno to być miejsce gwarantujące mu komfort, spokój, bezpieczeństwo oraz zaspokajające potrzebę posiadania własnego kąta.
Pokój dziecka należy odpowiednio zaprojektować, aby można było w nim spać, spędzać czas na zabawach oraz na nauce. Warto dodać, że jego urządzenie może mieć duży wpływ na motywację dziecka do nauki. Pamiętajmy też, że przestrzeń ta powinna być urządzona zgodnie z preferencjami młodego człowieka. To w końcu on ma się w niej dobrze czuć. Rola rodziców sprowadza się do czuwania nad tym, aby w pokoju dziecka nie zabrakło kluczowych elementów. Jednak w kwestii doboru stylistyki i wyglądu poszczególnych elementów należy konsultować się z dzieckiem. Ono samo niech wybierze sobie zabawki i inne gadżety, które zapewnią odpowiadający mu klimat pomieszczenia.
Jest kilka podstawowych elementów, które odgrywają niezwykle istotną rolę. Można wymienić łóżko, biurko, krzesło, meble i oświetlenie.
Łóżko – jakie powinno być?
Jeśli chodzi o jego wielkość to stosuję się zasadę proporcjonalnego dopasowania do wielkości pomieszczenia. Aczkolwiek oczywiście przede wszystkim dostosowujemy je do wieku, wielkości i potrzeb dziecka. Rynek dysponuje niezwykle bogatą ofertą w tym zakresie i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli pokój jest niewielki to można zastanowić się nad łóżkiem rozkładanym, które w ciągu dnia mogłoby zajmować mniej miejsca. Dla rodzeństwa ciekawym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe – chyba nie ma dzieciaka, który by o takim nie marzył. Ważne by był to element umożliwiający relaks i wypoczynek.
Biurko – główne miejsce pracy i nauki
Dokonując zakupu tego mebla, dostosowujemy je do wzrostu dziecka. Sklepy oferują często biurka regulowane, które można podwyższać/obniżać, a tym samym dopasowywać je do wielkości dziecka – kolokwialnie pisząc „rosłoby” ono wraz z dzieckiem. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, bowiem nie będzie konieczności dokonywania wymiany biurka na większe. Jeśli chodzi o jego ustawienie to kierujemy się tutaj kątem padania światła. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie biurka pod oknem, aby światło dzienne oświetlało cały blat. Jeśli nie ma takiej możliwości to biurko należy ustawić tak, aby światło z okna padało z lewej strony w przypadku dzieci praworęcznych bądź z prawej strony dla dzieci leworęcznych. Na biurku można ustawić komputer, jednak dziecko powinno mieć odpowiedniej wielkości blat, na którym będzie mogło umieścić zeszyty, książki i aby posiadało wystarczającą przestrzeń do pisania.
Krzesło bądź fotel do biurka, a zdrowie kręgosłupa młodego człowieka
To jeden z najbardziej istotnych elementów pokoju dziecięcego. Dzieci aktualnie spędzają wiele czasu przy biurku korzystając z komputera bądź odrabiając lekcje. Muszą posiadać wygodne i odpowiednio wyprofilowane krzesło. Długotrwała, nieprawidłowa pozycja siedząca może szybko przyczynić się do wad kręgosłupa, tym bardziej u dzieci, które są na etapie wzrostu i rozwoju.
Meble – miejsce na zabawki, książki i zeszyty
Dziecko powinno dysponować własnymi meblami oraz regałem na książki. Część mebli może być wykorzystana jako miejsce przechowywania zabawek i innych prywatnych rzeczy dziecka, a część powinna stanowić przestrzeń do nauki – książki, zeszyty, przybory szkolne itp.
Oświetlenie – zadbaj o oczy dziecka
Oświetlenie należy dobrać tak, aby dziecku się przy nim komfortowo czytało i pisało. Stawiamy w tym zakresie na światło jasne, o ciepłej barwie, aby nie męczyło wzroku. Głównym źródłem światła może być oczywiście żyrandol. Natomiast do odpoczynku bądź zabawy można postawić na lampkę nocną, z nieco bardziej przytłumioną i przytulną barwą światła. Nie zapominajmy także o lampce biurowej.