Pierwszy rowerek dla Twojego dziecka

W życiu każdego dziecka nadchodzi moment wypróbowania nieznanego dotąd pojazdu, jakim jest rower. Istnieją takie modele rowerków dziecięcych, które pozwalają rozpocząć naukę jazdy już nawet u rocznego malucha, jednak najbardziej optymalny wiek dziecka to ok. 3 lata. Jazda na rowerze ma wiele zalet – stanowi pomoc w rozwijaniu równowagi i koordynacji ruchowej, oswaja z prędkością, a przede wszystkim stanowi świetną zabawę. Rower umożliwia dziecku szybkie przemieszczanie się zgodnie z jego wolą co stanowi źródło niekończącej się frajdy.

Czym kierować się wybierając pierwszy rower dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby nie kupować dziecku rowerka na wyrost. Nowy pojazd należy dostosować do wzrostu malucha, tak aby mógł na niego swobodnie wchodzić i z niego schodzić. Rower powinien również posiadać idealnie dostosowane siodełko i kierownicę, aby podczas jazdy była zachowana prawidłowa postawa. W tym przypadku nie sprawdza się zasada kupowania większej rzeczy, aby mogła ona posłużyć jeszcze w przyszłości, co jest często praktykowane przykładowo w przypadku ubrań. W tej kwestii nieodpowiednie decyzja może skutkować szybkim zniechęceniem się dziecka do jazdy na rowerze, a co gorsza problemami zdrowotnymi, które mogą wyniknąć z niedopasowania zakupionego sprzętu. Rowerek zbyt mały będzie powodował utratę równowagi i częste przewracanie się, z kolei zbyt duży uniemożliwi dosięgnięcie stopami podłoża – oba warianty będą budziły w dziecku negatywne emocje i wywoływały dyskomfort.

Pierwszy rower – jaki wybrać?

Oferta w tym zakresie jest niezwykle bogata i wcale nie jest tak łatwo podjąć decyzję w tym zakresie. Rodzice do wyboru mają bowiem rowerki trójkołowe, biegowe oraz tradycyjne. O ile rowerki trójkołowe są przeznaczone dla najmłodszych dzieci (wiek ok.1-1,5), posiadają bowiem wszelkiego rodzaju niezbędne zabezpieczenia, o tyle w przypadku nieco starszych dzieci (ok. 2 r.ż.) można już pomyśleć o rowerku biegowym. Z pewnością zaspokoi on zwiększoną potrzebę ruchu małego człowieka, umożliwiając szybsze pokonywanie wyznaczonych dystansów. Dzieci, które wcześniej korzystały z rowerka biegowego, szybciej opanowują nową umiejętność, jaką jest jazda na rowerze tradycyjnym.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo istotnym elementem jest wielkość kół. Nie powinny być one zbyt duże, a optymalny rozmiar to 12 cali. Taki zakup warto skonsultować z kompetentnym pracownikiem sklepu i oczywiście zabrać ze sobą przyszłego użytkownika nowego rowerka – opinia dziecka w kwestii wygody jest nieoceniona. Jeśli chodzi o hamulce, to na początek lepiej zdecydować się na hamulce w pedale aniżeli na hamulce ręczne. Oczywiście nie zapominajmy o kasku, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]