Pokój dla dziecka, jak urządzić?

Urządzając pokój dla dziecka warto kierować się kilkoma zasadami. Najważniejsze z nich odnoszą się do bezpieczeństwa, możliwości komfortowego spędzania czasu i zastosowania praktycznych rozwiązań. Powinno to być miejsce gustowne, najlepiej zaprojektowane w zgodzie z preferencjami dziecka, a jednocześnie spełniające wiele funkcji jednocześnie – zazwyczaj bowiem pokój dziecięcy to sypialnia, bawialnia i biuro w jednym. Jak to wszystko ze sobą odpowiednio połączyć by dobrze się prezentowało i odpowiednio służyło? Zastanówmy się nad tym.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Oferta rynku jest nadzwyczaj bogata w zakresie mebli oraz elementów do pokojów dziecięcych. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i uwagi na dobór odpowiednich mebli, które zapewnią przede wszystkim bezpieczeństwo. Drugie miejsce zajmuje ich funkcjonalność, dlatego dobrze jest się zorientować w nowoczesnych, zaskakująco praktycznych rozwiązaniach oferowanych przez producentów.

Dobrze, gdy wybierane meble posiadają odpowiednie certyfikaty. Gwarantują one wykonanie ich z naturalnych surowców, np. z litego drewna oraz wykorzystanie w procesie ich zdobienia wyłącznie naturalnych farb i barwników. Bezpieczne meble posiadają gładkie powierzchnie, pozbawione są szklanych elementów, a rogi i kanty są zaokrąglone. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko nieprzyjemnego w skutkach wypadku. Zwracajmy też uwagę na stabilność mebli i wszystkie z nich dostosowujmy do wieku i wzrostu dziecka. Stoliki nie mogą być zbyt wysokie, krzesła niewyprofilowane, łóżka zbyt małe, a szafki i regały zbyt wysokie.

Dobór poszczególnych elementów podczas urządzania pokoju dziecięcego

Dziecko powinno mieć swoją prywatną przestrzeń do pisania, czytania, korzystania z komputera. Zazwyczaj takie miejsce stanowi biurko bądź stolik. To tutaj dziecko będzie spędzało wiele czasu, zatem dobierzmy mebel z dużą troską o zdrowie naszej pociechy. To samo dotyczy krzesła/fotela. Bardzo ważne jest odpowiednie wyprofilowanie, aby dziecko siedząc wiele godzin nie przyjmowało nieprawidłowej postawy. Może to skutkować negatywnymi konsekwencjami w postaci wad kręgosłupa.

Łóżko, kanapa, sofa to z kolei te elementy, które pełnia funkcję wypoczynku. Dziecko wracając z przedszkola czy szkoły powinno mieć wygodne miejsce, w którym będzie mogło się skutecznie zrelaksować. Również po nocy dziecko powinno budzić się zregenerowane i wyspane. Stawiajmy na łóżka z wygodnymi, zdrowymi dla kręgosłupa materacami. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup rozkładanej kanapy lub łóżka piętrowego, gdyż zajmują mniej miejsca.

Jeśli chodzi o meble, meblościanki itp. to dobierzmy je tak, aby dziecko mogło w nich pomieścić wszystkie swoje zabawki, gadżety, ubrania, a także książki, zeszyty i przybory szkolne. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Ogólnie jeśli chodzi o pokój dziecka to problemem od zawsze wydawała się konieczność dokonywania przemeblowania co kilka lat, na różnych etapach rozwoju dziecka. Wiadomo, że mebelki dla niemowlaka nie będą odpowiednie dla dzieciaka w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym bądź dla nastolatka. Kilkukrotne urządzanie pokoju na przestrzeni kilkunastu lat wiąże się jednak z niemałymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w meble uniwersalne, które „rosną” wraz z dzieckiem. Posiadają przy tym jednolitą, uniwersalną kolorystykę, odpowiednią na każdym etapie życia i rozwoju. Nie są to meble zatem zbyt infantylne, ani zbyt ciężkie i poważne. Dodajmy, że są to meble wielomodułowe, które można łączyć w dowolne kompozycje, zatem istnieje możliwość dokonywania zmian w wystroju pomieszczenia.

Pamiętajmy, że estetyczne wykończenie wnętrz, dobór harmonijnych kolorów, dekoracji itp. wpływa na rozwój wrażliwości na piękno. Nie bagatelizujmy zatem tej kwestii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]