Rozszerzamy dietę dziecka - rekomendowany moment, akcesoria i sposób przygotowywania posiłków

Młodzi rodzice zastanawiają się często jak długo należy karmić dziecko samym mlekiem i kiedy należy rozszerzyć dietę o nowe produkty. Otóż jest to uzależnione od wyboru sposobu karmienia. Matki karmiące dziecko piersią mogą zacząć wprowadzać nowe posiłki dzieciom po 6 miesiącu życia, natomiast w przypadku dzieci karmionych mlekiem sztucznym można to zrobić nieco wcześniej – mniej więcej od 5 miesiąca życia.

Dla niedoświadczonych osób to trudne zagadnienie, które zazwyczaj wymaga pozyskania porady od innych. Kobiety nie wiedzą kiedy mogą wprowadzić nowe pożywienie, a tym bardziej nie zdają sobie sprawy jak mają wyglądać takie posiłki. Do tego dochodzi wiele innych dylematów, związanych między innymi z akcesoriami do karmienia. Jest ich naprawdę bardzo wiele na rynku i nie ma co się dziwić, że mnogość wyboru może powodować poczucie zagubienia i bezradności. Niełatwo podjąć odpowiednie decyzje w tym zakresie.

Wiele wątpliwości odnosi się także co do sposobu przyrządzania posiłków oraz w przypadkach, gdy dziecko okazuje się być niejadkiem i grymasi podczas tej nowej w jego życiu czynności.

Zasady doboru odpowiednich akcesoriów

Postarajmy się zatem wymienić przynajmniej kilka istotnych zasad, które mogą pomóc w zakupie odpowiednich rzeczy. Najważniejsze jest to, aby wszystko na co się decydujemy, dostosowywać do wieku dziecka. Ułatwienie stanowią w tym zakresie odpowiednie oznaczenia produktów.

W przypadku łyżeczki, na początek powinna być mała i płaska, aby dziecko nie wkładało nadmiernego wysiłku w zjedzenie z niej porcji pokarmu. Gdy dziecko spożywa posiłki samodzielnie to łyżeczka przede wszystkim powinna być krótka, dostosowana do niezbyt długich, dziecięcych rączek. Interesującym rozwiązaniem są łyżeczki, które zapobiegają spadaniu pokarmów. W przypadku maluszków decydujmy się na łyżeczki plastikowe, które są bardziej bezpieczne w użytkowaniu i mamy pewność, że nie podrażnimy jamy ustnej dziecka.

Miseczki, talerzyki powinny być produktami atestowanymi. Aktualnie tego typu przedmioty wyposażone są często w przyssawki, które zapobiegają spadaniu porcji posiłku wraz z talerzem na ziemię. Pamiętajmy również, że dziecko wolno je i fajnym gadżetem będzie talerz z podwójnym dnem, aby w pierwszej warstwie gorąca woda nieustannie podgrzewała pokarm.

Duże udogodnienie stanowią krzesełka do karmienia. To odciążenie dla kolan i kręgosłupa mamy. Można zdecydować się na krzesełka drewniane, plastikowe bądź metalowe. Dobrze jest zwrócić uwagę na ich obicie, czy będzie ono łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż dziecko z pewnością niejednokrotne ją zabrudzi.

Na jakie posiłki się decydować?

Niektóre kobiety zgodnie z naukami swoim mam i bab preferują samodzielne przygotowywanie posiłków. Takie podejście stanowi gwarancję pewności z czego jedzonko zostało zrobione i w jaki sposób. Są też rodzice, którzy preferują pokarmy ze słoiczków, gdyż najzwyczajniej w świecie nie mają czasu na samodzielne gotowanie. Takie posiłki również są bardzo bezpieczne ze względu na bardzo wysokie wymagania co do ich jakości i restrykcyjne normy w zakresie ich przygotowywania. Pośrednim rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzeń wielofunkcyjnych, które gotują na parze, miksują, podgrzewają i nawet rozmrażają posiłki. To naprawdę świetne rozwiązanie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]