Pierwsze buty naszego dziecka

Kiedy dziecko jeszcze nie potrafi chodzić to mamy niejednokrotnie decydują się na zakup malutkich słodkich bucików, które mają spełniać głównie funkcję estetyczną. Muszą być oczywiście odpowiednio dopasowane, aby dziecko nie odczuwało jakiegokolwiek dyskomfortu, jednak, gdy maluch jeszcze nie chodzi nie muszą spełniać typowo praktycznych funkcji. Sprawa zaczyna zupełnie inaczej wyglądać, gdy dziecko podejmuje naukę chodzenia. Zakup butów musi być na tym etapie bardzo dobrze przemyślany. Decyzję trudno podjąć, tym bardziej, że naukowcy spierają się co do wielu kwestii w tym zakresie. Jedni zalecają odkładanie zakupów butów najdłużej jak się da, a z kolei inni uważają, że warto już od początku zaopatrzyć dziecko w lekkie, antypoślizgowe obuwie na gumeczkach. Rodzice muszą samodzielnie podjąć decyzję w tym zakresie, żaden wybór nie przyniesie jakiś większych negatywnych skutków.

Co jest najważniejsze podczas zakupu butów?

Gdy już dochodzimy do momentu, że zdajemy sobie sprawę, iż obuwie jest niezbędnym elementem garderoby dziecka to przede wszystkim zwracamy uwagę na jego rozmiar. Od jego odpowiedniego doboru zależy dobre samopoczucie dziecka, gdyż nic nie powinno go nic uwierać, uciskać, a tym bardziej powodować deformacji stópek. Mierzenie stopy dziecka powinno odbywać się z wykorzystaniem sznurka lub patyczka oraz centymetra – to sprawdzony domowy sposób. Rynek oferuje oczywiście specjalne urządzenia spełniające to zadanie.

Druga kwestia to stabilność obuwia, aby nie powodowało ono zachwiania równowagi i częstych upadków, które mogę okazać się niebezpieczne w skutkach.

Nie bagatelizujmy kwestii materiału, z którego obuwie jest wykonane. Dobieramy buty w zależności od pory roku oraz ich przeznaczenia – czy ma to być obuwie do użytku domowego, a może służące do wyjść na zewnątrz. Podstawowym kryterium doboru powinno być to, aby stopa dziecka nie przegrzewała się i nie pociła nadmiernie. Decydujmy się zatem na materiały naturalne, zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza. Sięgajmy po skórę naturalną i przewiewne materiały tekstylne, np. goretex czy sympatex.

Poza tym buty powinny być lekkie, ledwo odczuwalne przez dziecko na stopie. Ciężkie obuwie powoduje dyskomfort i szybkie zmęczenie dziecka.

Jak dokonać pierwszego zakupu obuwia?

Na pierwsze zakupy zabierajmy dzieciaczka ze sobą. Nie zawsze maluch jest w stanie udzielić nam interesującej nas informacji o tym czy but jest odpowiedni, ale jednak każda mama będzie miała możliwość zobaczenia na własne oczy jak but leży na stopie i jak dziecko się w nim porusza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]