noworodek
fot. pixabay.com

Zima to szczególnie trudny czas dla młodych rodziców. Jeśli Twój maluszek urodził się jesienią czy zimą czeka cię spore wyzwanie. Kwestia odpowiedniego ubrania tak małego dziecka często spędza sen z powiek rodzicom. To całkiem nowa, wymagająca  sytuacja, szczególnie gdy to wasze pierwsze dziecko. Sprawdź, jak przygotować się na wyjście w chłodniejsze dni.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/ubrac-noworodka-zimowy-spacer/

Hartowanie

Noworodki i niemowlęta potrzebują szczególnej ochrony przed zimnem. Ich system regulacji cieplnej nie został jeszcze odpowiednio wykształcony i musi się przyzwyczajać do zmiennych temperatur. Najbezpieczniej jest, gdy dzieje się to stopniowo. Dziecko w tym wieku powinno się delikatnie hartować. Robi się to poprzez tzw.werandowanie. Polega ono na tym, że w sprzyjających warunkach atmosferycznych ubiera się dziecko cieplej i otwiera okna na oścież. W kolejnych dniach praktykuje się wychodzenie z maluchem na balkon. Każdego dnia czas spędzony na świeżym powietrzy wydłuża się. W ten sposób maluch stopniowo i konsekwentnie zaznajamia się ze zmiennymi warunkami pogodowymi, zaczyna sobie lepiej radzić z chłodem. 

Po przejściu przez etap werandowania, który trwa zazwyczaj około 2 tygodni można pokusić się o wyjście  na spacer. Jeszcze do niedawna zalecało się, żeby pierwszy spacer nastąpił dopiero wtedy gdy dziecko skończy 3-4 tygodnie. Teraz wiemy już, że jeśli nie ma wyraźnych przeciwskazań to spacer może odbyć się wcześniej. Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia maluszka i warunków pogodowych na zewnątrz. 

Przegrzanie – najczęstszy błąd

Jak zatem ubrać noworodka na zimowy spacer? Najlepiej sprawdzi się jednoczęściowy kombinezon. Pamiętajmy aby dobrać odpowiedni rozmiar, który nie będzie krępował ruchów maluszka. W przypadku tak małych dzieci najlepszym rozwiązaniem są kombinezony, które są połączone z bucikami. Mamy wtedy pewność, ze bucik nie zsunie się ze stópki. Pod spód załóżmy bawełniane ubranko i dodatkową parę skarpetek. W ten sposób dziecko nie przegrzeje się. Niestety, to najczęstszy błąd rodziców. Obawiając się wyziębienia ubierają maluchy zbyt grubo. Maluchy się przegrzewają, pocą i choroba gotowa. 

Przeczytaj też: http://studioniezapominajka.pl/jakie-moga-byc-przyczyny-bolu-kregoslupa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]