Karmienie piersią tylko pozornie jest łatwe. Wiele kobiet – szczególnie pierworódek – popełnia sporo błędów, w efekcie czego może dojść nawet do zahamowania laktacji. Sprawdź, czego unikać i jak postępować, by karmić naturalnym pokarmem jak najdłużej.
Karmienie piersią jest rekomendowane przez specjalistów jako jedyny sposób dostarczania pożywienia dziecku do ukończenia 6 miesiąca życia. Dlatego ważne jest, by pobudzić laktację i zachęcić noworodka do ssania.
Najczęstsze błędy popełniane przy karmieniu piersią
Jak podkreślają eksperci – nie ma lepszego pożywienia niż pokarm matki, ponieważ zawiera wszystkie cenne składniki niezbędne do rozwoju, a jednocześnie stanowi źródło naturalnych przeciwciał. Niestety karmienie piersią nie jest łatwe, aczkolwiek nie należy się zniechęcać. Wystarczy wyeliminować kilka najczęściej powtarzanych błędów, by wyprodukować sporą ilość pokarmu, pozwalając dziecku prawidłowo przybierać na wadze.
- Nieodpowiednia technika karmienia
Dziecko karmione piersią powinno chwytać brodawkę wraz z otoczką. Tymczasem w wielu przypadkach noworodki chwytają wyłącznie brodawkę. Takie płytkie karmienie może doprowadzić do zastoju pokarmu, a także do osłabienia laktacji.
Ważne jest również, by dziecko i matka byli ułożeni do siebie „brzuch do brzucha”.
- Stałe pory karmienia
Zgodnie z rekomendacjami, karmienie piersią powinno odbywać się wyłącznie na żądanie. Podawanie pokarmu o stałych godzinach nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ maluch nie zawsze o tej samej porze jest głodny.
- Rezygnowanie z karmienia nocnego
Wiele kobiet rezygnuje z karmienia nocnego, licząc na przespanie całej nocy. To poważny błąd, ponieważ eksperci są zdania, że to właśnie przystawianie do piersi nocą najbardziej pobudza laktację.
Poznaj wskaźniki skutecznego karmienia
Karmienie piersią jest o tyle trudne, że ciężko sprawdzić, ile mleka dziecko zjadło. Istnieją jednak pewne wskaźniki pozwalające na obiektywną ocenę skuteczności karmienia. Wystarczy poznać prawidłowe odpowiedzi na kilka poniższych pytań.
- Jak często karmisz piersią w ciągu doby?
Odpowiedź prawidłowa to 8-12 razy. Jeśli karmisz rzadziej, należy częściej przystawiać dziecko do piersi.
- Czy karmisz w nocy?
Odpowiedź prawidłowa to karmienie 1-2 razy. Jeżeli twoje dziecko budzi się, ale nie karmisz, zmień to. Należy przystawić do piersi choćby jeden raz.
- Czy słyszysz odgłos połykania pokarmu przez co najmniej 10 minut (z każdej piersi)?
Odpowiedź prawidłowa to słyszenie serii połknięć. Jeżeli dziecko ssie pierś bez wydawania dźwięków, należy podjąć stymulację laktacji.
- Ile kup dziennie robi niemowlę?
Odpowiedź prawidłowa to 3-4 papkowate stolce (do ok. 6 tygodnia życia). Jeśli wypróżnień jest mniej, należy kontrolować masę ciała. W przypadku spadku wagi, koniecznością jest pobudzenie laktacji.
Jeżeli dziecko nie przybiera na wadze, a ty masz coraz mniej pokarmu, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.