7. tydzień ciąży, czyli co dzieje się z przyszłą mamą i jej dzieckiem

Siódmy tydzień ciąży to niezwykle ważny czas w rozwoju malucha. Przyszła mama zaczyna przybierać na wadze, podobnie jak jej dziecko, które rośnie aż 1 milimetr dziennie. Choć wielkość zarodka to zaledwie kilkanaście milimetrów, można już zobaczyć zarys twarzy smyka. W tym czasie coraz intensywniej rozwija się jego mózg, wydłużają się rączki i nóżki, wykształcają się organy płciowe. Co jeszcze dzieje się z maluszkiem i co może czuć kobieta na tym etapie ciąży? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w naszym artykule.

7. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 7. tygodniu ciąży dziecko jest wielkości małego orzeszka, waży około 0,8 g i mierzy kilkanaście milimetrów. Co ciekawe, od chwili poczęcia urosło już około 10 tysięcy razy i w ciągu kilku najbliższych dni przybędzie mu 6-7 milimetrów długości.

Ciało malucha stopniowo wydłuża się i prostuje. Również jego rączki i nóżki stają się coraz dłuższe, a na ich końcach pojawiają się płetwy . Pod koniec 2. miesiąca ciąży, smyk może już poruszać nogami, ale na tyle delikatnie, że przyszła mama jeszcze nie poczuje jego ruchów.

Pierwsze tygodnie ciąży to czas, kiedy uwidacznia się zarys noska i zaczątki ust dziecka, pojawiają się zaczątki mózgu oraz wypustki zalążków nerwów wzrokowych. W 7. tygodniu ciąży rozwijają się płuca maluszka, jego układ pokarmowy oraz narządy płciowe.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr-ciazy/1150-siodmy-tydzien-ciazy.html.

7. tydzień ciąży – co dzieje się z ciałem przyszłej mamy?

Choć w 7. tygodniu ciąży kobieta może jeszcze bez trudu dopiąć spodnie, w tym czasie pojawiają się już pierwsze objawy świadczące o tym, że w jej ciele rozwija się mały człowiek. Poranne mdłości, zmęczenie, czy silne parcie na pęcherz to jedynie nieliczne z oznak, świadczących o ciąży. Przyszła mama musi pamiętać o tym, aby wypijać odpowiednią ilość płynów. Przede wszystkim  warto wybierać wodę mineralną dobrej jakości. Minimalna ilość, niezbędna do prawidłowego rozwój dziecka i utrzymania dobrego samopoczucia matki to około 1,5 litra dziennie.

Na wczesnym etapie ciąży niektóre kobiety mogą odczuwać również metaliczny posmak w ustach, za który odpowiedzialne są buzujące hormony. To właśnie z ich powodu kobiety ulegają tak osobliwym zachciankom, jak tuńczyk z bananem czy ogórki kiszone z miodem. Na szczęście jest to jeden z całkowicie bezpiecznych i krótkotrwałych objawów ciąży, który znika wraz z wyciszeniem się hormonów i przyzwyczajeniem się organizmu przyszłej mamy do odmiennego stanu.

Dieta przyszłej mamy

Drugi miesiąc ciąży to nie tylko zmiany w organizmie kobiety i jej dziecka. Pewnych zmian należy dokonać również w jadłospisie, ponieważ dobrze zbilansowana dieta pomoże uniknąć wielu chorób, takich jak anemia, czyli niedokrwistość. Najczęstszym powodem anemii jest niedobór żelaza, biorącego udział w tworzeniu komórek krwi i szpiku kostnego, odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych narządów.

Skłonność do niedokrwistości jest powszechną dolegliwością kobiet w ciąży. Nic dziwnego, ponieważ dorosły człowiek dostarcza swojemu organizmowi około 15 mg żelaza dziennie, zaś przyszła mama potrzebuje dodatkowo około 700 mg tego składniku.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza to m.in. ciągłe zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. Odpowiednia dieta ułatwi przyszłej mamie przetrwanie ciąży w jak najlepszej formie – bez podkrążonych oczu, bladej cery, zgagi, czy męczących zaparć.

Jakich składników odżywczych potrzebuje dziecko?

Istnieje wiele składników odżywczych, których dziecko potrzebuje w pierwszych tygodniach ciąży:

  • Kwasy omega 3

Niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu malucha oraz jego układu krwionośnego. Bogatym źródłem cennych kwasów omega 3 są m.in. tłuste ryby morskie i tran.

  • Białko

Białko to najważniejszy budulec mięśni. Znajduje się w rybach oraz chudym mięsie, takim jak drób czy wołowina.

  • Kwas foliowy

To właśnie kwas foliowy zapobiega wielu wadom rozwojowym dziecka, takim jak np. cewa nerwowa. Jego najważniejszym źródłem są zielone warzywa liściaste: szpinak, sałata, natka pietruszki, brokuły i kalafior.

  • Witamina D

Witamina D jest odpowiedzialna za budowę szkieletu oraz dotlenienie organizmu. Znaleźć ją można w tranie, a także tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź, makrela czy sardynki.

  • Witamina E

Zapobiega poronieniom. Najwięcej witaminy E znajduje się w olejach roślinnych dodawanych do sałatek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]