Zimowe wakacje w górach: naucz dziecko szusować!

Jeśli chcesz, by twoje dziecko nauczyło się jeździć na nartach, zacznij od zaraz – im wcześniej wybierzecie się na stok, tym lepsze efekty twój maluch osiągnie. Już nawet 3-letnie dzieci mogą próbować swoich sił w tej dziedzinie. Dziś podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach i sprawić, by nauka przebiegała ekspresowo.

Narty z dzieckiem – nauka, a wiek

Jazdę na nartach najlepiej jest rozpocząć w bardzo wczesnym wieku – już nawet 3-letnie dzieci są w stanie zapamiętać wskazówki instruktora. Nauka jazdy na nartach rozpocznie się od prostych poleceń: oswajania się ze sprzętem, stokiem i poruszaniem się. Pierwsze umiejętności, jakie nabywa maluch to m.in. wchodzenie po stoku, czy hamowanie pługiem.

Wybierz profesjonalny kurs

Jeśli sam doskonale potrafisz jeździć, w praktyce wystarczy, że wybierzesz się na narty z dzieckiem i nauczysz go podstaw. Warunkiem jednak jest i to, byś posiadaną wiedzę potrafił odpowiednio przekazać. Wbrew pozorom, rodzice często nie radzą sobie z wprowadzaniem dzieci do nowej aktywności fizycznej, za co odpowiada m.in. lęk o dziecko. W takiej sytuacji, warto powierzyć sprawę fachowym i opanowanym instruktorom jazdy na nartach.
Dobry instruktor to taki, który nie tylko nauczy malucha prawidłowej jazdy, hamowania i obycia ze sprzętem, ale i potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem i prawidłowo je zmotywować.

Wykorzystaj wakacje w górach

Podczas letniego wypadu, postaraj się zaznajomić malucha z górami i sprawić, by przywoływały pozytywne skojarzenia. Wspólne wędrówki, jak i pokazanie mu stoku jeszcze przed sezonem zimowym może być dobrym przygotowaniem. Wiele ośrodków narciarskich daje możliwość jazdy na nartach nawet w okresie wiosenno-letnim, stosując podłoże z igielitu. Wówczas naukę jazdy na nartach możecie zacząć jeszcze przed nadejściem zimy. Wejdź na stronę www.wakacjezdzieckiem.pl/wakacje-w-gorach i sprawdź, w jakich ośrodkach wczasowych w podczas wakacji w górach można zaznajomić malucha z narciarstwem.

Motywuj!

Nie zawsze wszystko będzie wychodziło od razu. Twoją rolą jest motywowanie malucha oraz zapewnianie go, że z każdą, kolejną lekcją będzie tylko lepiej. Z drugiej strony pamiętaj, że jazda na nartach nie powinna być dla dziecka obowiązkiem, a przyjemnością i radością – jeśli maluch ma dość, nie zmuszaj go i pozwól na odpoczynek.

Sprzęt: kupować, czy wypożyczać?

Na samym początku przygody z jazdą na nartach, zdecydowanie lepiej jest wypożyczyć narty i buty. Małe dzieci szybko rosną, co sprawia, że narty należałoby często wymieniać. Gdy dziecko będzie nieco starsze, możesz kupić mu jego własne, wymarzone narty.

Czy potrzebne są kijki narciarskie?

U najmłodszych dzieci nie zaleca się stosowania kijków narciarskich – przy słabej koordynacji ruchów, mogą okazać się jedynie zbędnym balastem. Dopiero, gdy dziecko opanuje podstawy, a w szczególności sprawne poruszanie się po stoku, możesz dobrać dla niego odpowiednie kijki.

Dbaj o bezpieczeństwo

Narty z dzieckiem powinny być przede wszystkim bezpieczne. Nauk rozpoczynający naukę jazdy powinien być wyposażony w dobry sprzęt oraz kask (nie muszą być nowe – na początek wystarczy wypożyczyć). Przydatne okażą się również gogle narciarskie, które zwiększą komfort jazdy podczas opadów śniegu. Zadbaj również o odpowiednią odzież dla dziecka – powinna być wygodna, ciepła i nieprzemakalna.

Narty z dzieckiem mogą być wspaniałą okazją do zacieśniania rodzinnych więzi. Gdy tylko twój maluch opanuje sztukę szusowania po stoku, czekają was niesamowite, wspólne wyjazdy, które będziecie wspominać przez długi czas. Nie czekaj – już dziś zapisz dziecko na kurs jazdy na nartach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]