suplementy na paznokcie

Paznokcie są atrybutem każdej kobiety. Jak się o nie troszczyć, by były mocne i zdrowe?

Po jakie suplementy na paznokcie warto sięgać? W ówczesnych czasach, gdy mamy tak zróżnicowany wybór preparatów poprawiających wygląd włosów, skóry i paznokci, trudno jest się na coś zdecydować. W pewnych momentach nawet może zrodzić się pytanie, czy suplementy faktycznie są konieczne. Sprawdź koniecznie, jakie składniki powinny znajdować się w dobrym preparacie oraz w jaki sposób wpłynąć na stan paznokci bez zażywania tabletek.

Co kryje się w składzie suplementów diety na paznokcie?

Suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie występują pod nazwą nutrikosmetyków – kosmetyków, które wykazują działanie od wewnątrz. Gdy zaczynamy rozglądać się za preparatami na wzmocnienie paznokci, to zazwyczaj oczekujemy, że będzie w stanie stawić tradycyjnym kłopotom, jak zbyt wolne rośnięcie, łamliwość czy rozdwajanie. Tego typu problemu może wywoływać wiele różnego typu czynników, w tym na przykład zbyt mała ilość takich składników odżywczych jak:

 • biotyna (witamina H),
 • krzem,
 • magnez,
 • żelazo,
 • cynk.

Wszystkie można dostarczyć w naturalny sposób, wraz ze zróżnicowaną dietą. Mam jednak świadomość tego, że sposób żywienia większości z nas jest daleki od odpowiedniego, przez co mogą występować niedobory w organizmie. Każdy z nas ma wtedy dwie możliwości, albo zmienimy dotychczasowe nawyki, albo sięgniemy po suplementów diety. To jednak tylko chwilowe rozwiązanie, gdyż przyjmowanie preparatów wcale nie zwalnia nas ze zmiany codziennego jadłospisu. Bardzo często oferowanym i łatwym do nabycia jest suplement diety na włosy i paznokcie, który zawiera w swoim składzie wyciąg ze skrzypu polnego – rośliny, która jest cennym dostawcą krzemu, potasu i flawonoidów. Skład nutrikosmetyków wzbogacany jest czasami o drożdże oraz pokrzywę, a także witaminy i minerały w syntetycznej postaci.

Skuteczne preparaty na zdrowe paznokcie – czym się kierować przy wyborze preparatu?

Zdążyłaś już się dowiedzieć, jakie składnik odżywcze powinny znajdować się w składzie idealnego suplementu. Jednak sam skład to nie wszystko, przy wyborze powinnaś się także kierować jego jakością. Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno, najpierw:

 • dokładnie zapoznaj się ze składem suplementu – upewnij się, że nie zawiera substancji szkodliwych i czy w jego składzie znajdują się składniki, których potrzebujesz do wzmocnienia paznokci,
 • zwróć uwagę na informacje zawarte na opakowaniu lub w ulotce, a dokładniej chodzi o to, czy wspomniane jest, że wpływ preparatu został potwierdzony badaniami klinicznymi – to kluczowy warunek do spełnienia dla wszystkich nutrikosmetyków,
 • stosuj preparat zgodnie ze wskazaniami – również musisz zachować ostrożność przy przyjmowaniu preparatu, stosować się do zalecanych dawek, by nie dostarczyć organizmowi ponad normę składników odżywczych – dokładniejsze informacje o zalecanym dawkowaniu, jak i rekomendowany okres przyjmowania preparatu, powinnaś znaleźć na opakowaniu lub w ulotce.

  suplementy na paznokcie

Jak można zadbać o paznokcie na co dzień?

Dzięki samym tabletkom ciężko będzie uzyskać mocne paznokcie. Ich przyjmowanie należy traktować jako chwilowe rozwiązanie. Przede wszystkim warto postawić na właściwą dietę oraz zacząć we właściwy sposób pielęgnować dłonie. Powinnaś też wiedzieć, że krucha oraz rozdwajająca się płytka nie zawsze jest spowodowana brakiem odpowiedniej ilości składników żywieniowych. Równie dobrze mogą być spowodowane Twoim niedbalstwem, więc:

 • stop „profesjonalnym” manicure w salonie – tipsy, akryl, hybrydy i wszelkiego typu zabiegi manicure mają negatywny wpływ na jakość płytki paznokci, a to wszystko przez ciągłe traktowanie paznokci chemikaliami,
 • zrezygnuj z używania zmywaczy z acetonem – przez regularne używanie zmywaczu z acetonem możesz sprawić, że paznokcie staną się bardziej kruche i matowe,
 • unikaj ekspozycji dłoni na detergenty – detergenty wywierają fatalny wpływ na skórę i paznokcie, dlatego podczas prac domowych lepiej zacznij używać rękawiczki ochronne,
 • dbaj o częste nawilżanie swoich dłoni – do wyboru masz bardzo wiele różnego typu kremów i kosmetyków, które w skuteczny sposób nawilżą Twoje dłonie,
 • zwracaj uwagę na wygląd paznokci – powinnaś także większą uwagę zwrócić na sam wygląd paznokci, gdyż w pewnych przypadkach mogą to być sygnały problemów zdrowotnych. Na przykład białe paznokcie mogą świadczyć o problemach z wątrobą, a żółte i powoli rosnące mogą dawać znaki, że chore są płuca.

Jeśli starannie pielęgnujesz swoje paznokcie, a mimo to są w kiepskiej kondycji, to suplement może okazać się pomocnym rozwiązaniem. Najważniejsze byś wybrała dobry preparat, bogaty w potrzebne składniki i stosowała go zgodnie z zaleceniami, a być może już po pewnym czasie zauważysz poprawę.

Gdzie występuje biotyna?

W przypadku problemów z włosami i paznokciami największym zainteresowaniem cieszą się suplementy z biotyną. Jednak pewne ilości witaminy znajdziemy również w artykułach spożywczych, więc może warto najpierw sięgnąć po nie. Biotynę znaleźć można między innymi w mleku, wątróbce, żółtku jaj, soi, drożdżach oraz w rodzynkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]