kamica nerkowa

Czy istnieje możliwość złagodzenia bólu towarzyszącego atakowi kamicy nerkowej lub, czy można go całkowicie uniknąć?

Złogi, powstałe z substancji chemicznych, znajdujące się w układzie moczowym to kamica nerkowa. Jej charakterystycznym symptomem jest kolka nerkowa, czyli nieprzewidziany i bardzo intensywny ból w obrębie nerek. Podłożem boleści jest przede wszystkim przesuwanie się kamienia z nerki do moczowodu.

Pod nazwą kamieni nerkowych kryją się nierozpuszczalne złogi zawalające drogi moczowe. Do ich tworzenia dochodzi z powodu wytrącania się związków chemicznych, które obecne są w moczu. Na wystąpienie kamicy nerkowej narażeni są przede wszystkim mężczyźni, prawdopodobieństwo zachorowania u nich wynosi 10-12%, a u kobiet 5%. Według lekarzy kamica nerkowa jest dosyć powszechnym schorzeniem. Jej charakterystycznym objawem jest napad kolki nerkowej oraz silne boleści w okolicy nerek. Pierwszego ataku można się spodziewać w wieku od 20 do 40 lat. U mężczyzn najczęściej kamica nerkowa pojawia się między 40. a 50. rokiem życia, a u kobiet między 50. a 70. rokiem życia.

Przyczyny tworzenia się kamieni w nerkach:

● wysoki poziom związków kamicorodnych w moczu – do powstawania kamieni nerkowych przyczynia się obecność zbyt duża zawartość substancji chemicznych w moczu. Najczęściej jest to szczawian lub fosforan wapnia, o wiele rzadziej kwas moczowy lub fosforan magnezowo-amonowy (tzw. struwit),
● wstrzymanie moczu i zakażenia układu moczowego,
● niskie stężenie w moczu koloidów ochronnych i magnezu,
● występowanie organicznych jąder krystalizacji,
● dna moczanowa,
● osteoporoza,
● choroba Leśniowskiego-Crohna,
● mała ilość przyjmowanych płynów,
● nieodpowiednia dieta – zbyt częste spożywanie produktów bogatych w puryny, szczawiany, wapń, sód oraz białko,
● rodzinne występowanie kamicy,
● siedzący tryb życia – zbyt mała ilość ruchu lub całkowity jego brak również może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych.

Objawy kamieni nerkowych:

● kolka nerkowa – jest to najczęściej występujący syndrom schorzenia, charakteryzuje się nagłym i intensywnym bólem w okolicach nerek,
● krew w moczu,
● nudności i wymioty,
● dreszcze i gorączka,
● uczucie pełnego pęcherza,
● uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
● pieczenie w trakcie oddawania moczu,
● dodatkowo u mężczyzn pojawia się ból promieniujący od czubka prącia.

Co robić, gdy pojawi się ból nerek?

kamica nerkowaW sytuacji, gdy zauważysz u siebie wymienione symptomy, a w szczególności gdy pojawią się boleści w obrębie nerek, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa. Pierwszym działaniem po zdiagnozowaniu kamicy nerkowej jest zastosowanie odpowiedniej kuracji przeciwbólowej. Lekarze dokładają wszelkich starań, by ulżyć pacjentowi i łagodzą ból, do którego doprowadziły przesuwające się kamienie nerkowe. Wymienić można dwie grupy leków, które potrafią skutecznie złagodzić intensywny ból: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz opioidy.
Do lekarza trzeba koniecznie się zgłosić jeśli:
● dolegliwości pojawia po raz pierwszy w życiu – w takim przypadku, urolog przede wszystkim spróbuje ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to może też zdecydować o natychmiastowym skierowaniu do szpitala,
● pojawiają się inne dolegliwości lub przybierają na intensywności te, które występowały w przeszłości oraz gdy nie mijają w krótkim czasie,
● dodatkowo pojawiają się takie symptomy jak: podwyższona temperatura, mocz w kolorze czerwonym (mocz jest oddawany z krwią), mniejsza ilość oddawanego moczu oraz wszelkiego typu niepokojące przypadłości.

Profilaktyka i łagodzenie bólu kamicy nerkowej

Profilaktyka to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie na złagodzenie boleści wynikłych z kamicy nerkowej. Ze strony specjalisty od tego typu schorzeń można spodziewać się, że będzie zalecał zmianę dotychczasowego trybu życia i diety. Jeśli to nie przyniesie żadnych rezultatów, to urolog może zalecić terapię farmakologiczną, a w cięższych przypadkach skierować na operację.
Głównym zaleceniem urologów związane jest z ilością przyjmowanych płynów na dobę. Dziennie należy wypić co najmniej dwa litry czystej, niefiltrowanej wody. Co ważne, woda powinna być spożywana w małych ilościach, ale w równych odstępach czasu. Istotne jest również to, by pić szklankę płynu bezpośrednio po wstaniu z łóżka, zanim odda się mocz, jak również na noc, tuż przed położeniem się spać oraz w nocy, gdy sen zostanie przerwany w celu oddania moczu. Lekarze zalecają także zmniejszenie spożycia mięsa i ryb ( jeśli spożywa się jej w zbyt dużych ilościach), bo są źródłem substancji zakwaszających mocz, przez co powstają kamienie moczowe. Również trzeba ograniczyć spożycia soli, bo zawarty w niej sód sprawia, że wraz z moczem wydalany jest wapń, a z niego powstają kamienie nerkowe powodujące ból nerek.
Zbilansowana dieta i duża ilość ruchu na świeżym powietrzu (a zwłaszcza u osób, u których kamica nerkowa występowała już w rodzinie), a przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów (wody niefiltrowanej) sprawi, że będzie można zapobiec kamicy nerkowej, a nawet jeśli wystąpi, to będzie można skutecznie łagodzić jej symptomy.

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]