opóźnienie wytrysku,

Czy możliwe jest opóźnienie wytrysku, a jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić?

Jak podaje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesny wycisk skutkuje tym, że mężczyzna i kobieta nie są dostatecznie usatysfakcjonowaniu z gry wstępnej oraz stosunku seksualnego.

Mężczyzna, który boryka się z przedwczesnym wytryskiem nie jest w stanie opóźnić wytrysk po to, by zapewnić sobie i partnerce rozkosz z aktu seksualnego. Ejakulacja zaczyna się jeszcze przed stosunkiem lub tuż po jego zainicjowaniu.

Według lekarzy wymienia się trzy rodzaje wytrysku przedwczesnego: pojawiający się w trakcie całego życia mężczyzny, nabyty oraz rzekomy. Pierwszy typ wytrysku przedwczesnego występuje od pierwszego stosunku seksualnego. Występuje on tuż przed rozpoczęciem aktu seksualnego lub najdalej do minuty od jego inicjacji. Niestety, ale ta przypadłość może prowadzić do nieprzyjemnych problemów osobistych, może powodować stres, zakłopotanie, frustrację oraz do tego, że mężczyzna zacznie stronić od aktywności seksualnej.

Drugi typ wytrysku przedwczesnego dosięga mężczyzn w konsekwencji różnych sytuacji zewnętrznych. Może to być wyczerpanie, prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia, życie w stresie i wiele innych. Jeśli chodzi o trzeci rodzaj (wytrysk przedwczesny rzekomy), to w praktyce wcale nie jest wytryskiem przedwczesnym, o czym też wskazuje definicja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. W tym przypadku, to mężczyzna uznaje, że wytrysk pojawia się za wcześnie.

Podział wytrysków przedwczesnych ze względu na ciężkość zaburzenia:

 • łagodny – dochodzi do niego między trzydziestą sekundą a jedną minutą od rozpoczęcia stosunku,
 • umiarkowany – dochodzi do niego między piętnastą a trzydziestą sekundą od rozpoczęcia stosunku,
 • ciężki – może wystąpić nawet jeszcze przed rozpoczęciem stosunku seksualnego, ale nie później niż po piętnastej sekundzie od jego rozpoczęcia.

Wytrysk przedwczesny może spowodować wiele powikłań:

 • spada poczucie własnej wartości – niestety, ale wytrysk przedwczesny sprawia, że spada samoocena u mężczyzn, czują się zwykle gorsi od innych mężczyzn
 • odczucie braku kontroli nad sferami swojego życia – przypadłość może doprowadzić do tego, że mężczyzna nią dotknięty zaczyna odczuwać brak kontroli nad wszystkimi aspektami swojego życia,
 • trudności w związku – może być przyczyną trudności w związku oraz skutkuje tym, że oboje partnerów nie może czerpać satysfakcji seksualnej lub odczuwają ją niewystarczająco,
 • problemy z płodnością – wytrysk przedwczesny może stanowić podłoże problemów z płodnością.

Opóźnianie wytrysku

 opóźnienie wytrysku,Mężczyźni, którzy nie borykają się z wrodzonym przedwczesnym wytryskiem i nie chcą, by ich dotknęła ta przypadłość, muszą zatroszczyć się o profilaktykę. Istotną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim regularna aktywność seksualna z jedną partnerką. Dobroczynne może okazać się także unikanie zbyt szybkiego tempa w łóżku. Co więcej, akt seksualny powinien się opierać na obopólnym oddziaływaniu oraz skupieniu na pozostałych partiach ciała partnera. Jak się okazuje, również unikanie przez większy okres czasu abstynencji seksualnej może być bardzo skuteczne przy odwlekaniu wytrysku.

Sposoby leczenia wytrysku przedwczesnego:

 • Farmakoterapia doustna – dotyczy terapii opierającej się na lekach na przedwczesny wytrysk z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz inhibitory 5-fosfodiesterazy (preparaty na potencję czyli potocznie mówiąc leki „z grupy wiagry”). Pierwszy typ preparatów wykazuje działanie opóźniające wytrysk, gdyż wywiera nacisk na przekaźnictwo serotoninergiczne. Ta metoda terapii w szczególności zalecana jest mężczyznom, którzy borykają się z wytryskiem przedwczesnym wrodzonym. Kolejny rodzaj inhibitorów zaleca się mężczyznom, u których wytrysk przedwczesny jest nabyty i wystąpił wraz z nieprawidłowościami erekcji.
 • Preparaty, które znieczulają miejscowo – w tej metodzie używa się przede wszystkim środków w postaci kremów oraz sprayów.
 • Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk – są to ćwiczenia odwołujące się do techniki “start-stop” lub techniki “uciskowej”, która jest dopracowanym treningiem masturbacyjnym. Trening opóźniania wytrysku opiera się przede wszystkim na skupianiu się na odczuciach zmysłowych i wymaga, by do jego wykonania zaangażowali się oboje partnerów.
 • Edukacja i poradnictwo – bardzo ważne jest, by powiększać i poprawiać wiedzę obojga partnerów o seksualności, częstotliwości współżycia oraz pozycjach seksualnych.
 • Psychoterapia indywidualna lub pary – na psychoterapii poddaje się analizie aspekty o charakterze psychogennym, do których zaliczają się głównie schorzenia lękowe, zaburzenia nastroju oraz utrwalone postawy lękowe. Po dogłębnej analizie problemu następnie dokłada się wszelkich starań, by stopniowe eliminować te czynniki.

Panowie powinni mieć świadomość, że jest możliwe całkowite wyleczenie wytrysku przedwczesnego. Bardzo duże szanse na to mają głównie mężczyźni, którzy borykają się z wytryskiem przedwczesnym nabytym. Z pozytywnymi rezultatami można także leczyć zbyt wczesną ejakulację, która jest chorobą wrodzoną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]