Endometrioza

Dowiedź się, w jaki sposób endometrioza może wywierać wpływ na płodność kobiety.

Endometrioza to schorzenie, które zostało bardzo dobrze opracowane przez naukowców, a mimo tego i tak dla wielu osób nadal jest ogromną niewiadomą. Dlatego warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Czym właściwie jest endometrioza? Jakie są jej przyczyny? Jak się ją leczy i w jaki sposób endometrioza może wpływać na płodność kobiety?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie będące łagodnym procesem rozrostowym, w którym tkanki błony śluzowej ulokowane są poza fizjologicznym usytuowaniem. Najprościej mówiąc – komórki endometrium (błony wyściełającej macicę) rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Każde pojawiające się ognisko endometriozy potrzebuje interwencji chirurgicznej, gdyż jest patologią i może wykazywać niszczycielski wpływ na otoczenie, w jakim akurat się znajduje. Gdzie zazwyczaj można je spotkać? Przede wszystkim ognisko endometriozy tworzy się w jajnikach oraz jajowodach, ale bardzo często występuje także w więzadłach maciczno-krzyżowych, więzadle szerokim, więzadle odbytniczym i zatoce Douglasa. To jednak nie wszystkie możliwe obszary, gdyż zmiany chorobowe mogą objąć także jelito grube, moczowody, pęcherz moczowy i przegrodę odbytniczo-pochwową. Wyróżnia się trzy typy endometriozy, które są zależne od lokalizacji zmian endometrialnych i należą do nich: endometrioza otrzewnowa, jajnikowa i głęboko naciekająca. Co istotne, endometrioza nie należy do zbyt popularnych schorzeń. Można ją zaobserwować u zaledwie 7-10% kobiet, które znajdują się w grupie kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Podejrzewa się, że mechanizmem przyczyniającym się do powstawania ognisk endometriozy jest przeniknięcie krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnej i wpojenie złuszczonych komórek endometrium. Jednak nie dzieje się to samoistnie, więc w tym procesie muszą brać udział jeszcze jakieś czynniki.

Przyczyny endometriozy

Za czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na endometriozę uznaje się podłoże genetyczne. Jak wskazują specjaliści, o wiele częściej na schorzenie te cierpią kobiety, których bliskie krewne (babcia, mama, siostra) zmagały się z tą dolegliwością. Endometrioza może pojawiać się także z innych przyczyn, na przykład przy ułomności ujścia krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz. Jest to spowodowane złym rozwinięciem macicy, jak również pokonanymi infekcjami, urazami i ingerencją chirurgiczną. Podłożem zachorowania na endometriozę może być również bardzo wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, a także zbyt krótkie cykle menstruacyjne.

Symptomy endometriozy

Najczęstszym symptomem świadczącym o występowania endometriozy są boleści, które mogą pojawić się wraz ze wzmożonym miesiączkowaniem lub defekacją. Ból zazwyczaj występuje w obrębie krzyżowej, a dodatkowo można odczuwać dolegliwości lub przewrażliwienie brzucha, poza tym mogą wystąpić też wzdęcia lub biegunka. Mniej powszechnymi syndromami są: chroniczny regularny ból kończyn dolnych, który zbliżony jest do rwy kulszowej, a także regularne krwawienie z odbytu lub dróg moczowych. Na ogół endometrioza nie daje żadnych symptomów, a schorzenie diagnozowane jest przypadkowo w trakcie okresowych badań ginekologicznych lub przy interwencji chirurgicznej.

Endometrioza – jak ją leczyć

Leczenie endometriozy jest bardzo złożone i nie ma jednego rozwiązania, które pozwoli w pełni wrócić do zdrowia, a to dlatego, że to schorzenie ma charakter nawrotowy. Przede wszystkim wykorzystuje się terapię farmakologiczną lub chirurgiczną, ale najczęściej wymagane jest zastosowanie obu metod jednocześnie. Celem leczenia farmakologicznego jest powstrzymać hormonalną funkcję jajników. Leczenie chirurgiczne to rozwiązanie, które pozwala pozbyć się ognisk endometrialnych i wytworzonych zrostów. Sposób prowadzenia leczenia zależy w dużej mierze od reakcji pacjentki na leki oraz powodzenia zabiegów chirurgicznych. Podstawową przesłanką do podjęcia odpowiedniego sposobu leczenia są plany kobiety związane z posiadaniem potomstwa. U kobiet, które nie mają w planach zajście w ciąże, dokłada się wszelkich starań, by zminimalizować boleści, by mogła wrócić do pełnej aktywności. Natomiast u kobiet, które planują zajście w ciążę, wykorzystuje się głównie metody chirurgiczne, które w sposób doraźny pozwalają wyeliminować ogniska endometrialne.

Endometrioza a ciąża

EndometriozaBardzo często słyszy się, że endometrioza to przewrotne i bardzo zagadkowe schorzenie. Nic dziwnego, skoro bardzo ciężko wskazać czynniki ryzyka, jak i połączyć endometriozę ze zdolnościami zajścia w ciążę. W przypadku endometriozy w postaci łagodnej to za najczęstszą przyczynę niepłodności uznaje się rozruch systemów autoimmunologicznych i pojawienie się przeobrażeń powiązanych z reakcją zapalną. Przy wystąpieniu średniej i ciężkiej postaci endometriozy za podłoże niepłodności podaje się zachwianie właściwości anatomicznych miednicy. Jak podają również badania, endometrioza może być powodem przedwczesnego wygaszenia funkcji jajników, co nie znaczy, że endometrioza przekreśla całkowicie możliwość zajścia w ciążę.

[Głosów:4    Średnia:3/5]