Kamica nerkowa

Jakie symptomy daje to schorzenie, jak przebiega leczenie i co pomaga rozpuścić kamienie nerkowe?

Kamica nerkowa to całkiem pospolite schorzenie, które najczęściej występuje u osób w przedziale wiekowym 20 – 40 lat. Na temat częstotliwości jego występowania przeprowadzono badania i jak wskazują ich wyniki, z kamicą nerkową może borykać się co najmniej 10% światowego społeczeństwa.

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamicę nerkową zaliczamy do chorób urologicznych. Wskutek jej wystąpienia, dochodzi do tworzenia się złogów w układzie moczowym. Najczęściej występują w postaci kryształków, powszechnie określanych kamieniami nerkowymi. Choć złożone mogą być z różnych substancji chemicznych, to u przeważającej ilości osób powstają ze szczawianów lub fosforanu wapnia.
Czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój kamieni nerkowych, jest wiele. Do głównych przyczyn z pewnością możemy zaliczyć:
• wiek,
• płeć,

• zbyt duża masa ciała,
• niewłaściwą dietę,
• przyjmowanie zbyt małej ilości płynów,

• picie wody wysokomineralizowanej,

• ciepły klimat,
• występowanie innych chorób – chociażby nadczynność przytarczyc
• przebyte operacje,
• przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin – między innymi witaminy C i D.

Jakie są najczęściej występujące symptomy kamicy nerkowej?

Nie każdy wie, że kamica nerkowa przez wiele lat może nie dawać żadnych symptomów. Co to właściwie znaczy? Niestety, ale chorzy nawet nie wiedzą, że dopadło ich to niezbyt przyjemne schorzenie.
Po czym poznać, że należy do grupy obarczonej kamicą nerkową? Do najczęściej występujących symptomów zalicza się boleści pojawiające się w odcinku lędźwiowym lub brzuchu. Doświadczanemu przez chorego bólowi mogą ponadto współtowarzyszyć wymioty lub nudności.
Innymi występującymi symptomami kamicy nerkowej mogą być: ból podczas oddawania moczu, konieczność częstego oddawania moczu, jak również uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Odpowiednia dieta pomoże w walce z kamicą nerkową

Podstawowych sposobów na leczenie kamicy nerkowej jest kilka. Zaliczyć do nich można na przykład leczenie farmakologiczne, które opiera się na zażywaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Gdy ta terapia okaże się nieskuteczna, to wtedy wykorzystuje się leczenie operacyjne.
Każda osoba walcząca z kamicą nerkową może efektywnie wspomóc leczenie. Zastanawiacie się jak? Chociażby poprzez odpowiednią dietę. W diecie tej nie powinno również zabraknąć odpowiedniego nawodnienia organizmu, gdyż w ten sposób można doprowadzić do rozpadu kamieni nerkowych. W tym celu konieczne jest przyjmowanie około 2-2,5 litra płynów na dobę. Pamiętajmy również o tym, że musi to być woda filtrowana, gdyż tylko taka powodzeniem rozpuszcza kamienie nerkowe. Co więcej, wodę należy wypijać w niewielkich ilościach w równych odstępach czasowych przez całą dobę.
Należy przy tym zdecydowanie zrezygnować z picia soku grejpfrutowego, ponieważ jego spożycie może skutkować rozwojem choroby.
Z pewnością zmianie powinien ulec codzienny jadłospis. Przede wszystkim z diety warto wyeliminować takie produkty jak: sól, mięso, ryby (w tym śledzie, sardynki i szproty), czekoladę, truskawki, kawę, herbatę, orzechy, soczewice, groch i grzyby. Również powinno się całkowicie zrezygnować ze alkoholu i ograniczyć spożywanie produktów mlecznych.

Kamica nerkowa

Co skutecznie rozpuszcza kamienie nerkowe?

W profilaktyce kamicy nerkowej znaczącą rolę odgrywa dieta. Powinna być ona zbilansowana, bogata w dużą ilość owoców i warzyw, a w szczególności tych, które są bogatym źródłem błonnika. Również ważną funkcję pełni tutaj aktywność fizyczna i systematyczny ruch, gdyż to szansa na skuteczną ochronę przed tworzeniem się kamieni nerkowych i zachowanie odpowiedniej masy ciała.
Jak się okazuje, zioła również są dobrym rozwiązaniem, gdy chodzi o walkę z kamieniami nerkowymi. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone i zalecane preparaty ziołowe, a pomogą rozpuścić kamienie nerkowe.

Kilka słów na podsumowanie

Bez wątpienia kamienie nerkowe mogą być problematyczną dolegliwością. Najczęściej obejmuje osoby w grupie wiekowej 20 – 40 lat, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przynoszącą rezultaty formą walki z kamieniami nerkowymi może być zbilansowana dieta i odpowiednia dawka codziennego ruchu lub ulubionej aktywności fizycznej.

Swoje codzienne menu warto wzbogacić dużą ilość płynów. Najlepiej sprawdzi się filtrowana woda. Co więcej, można także sięgnąć po sok z wyciśniętej cytryny, który jak wykazano, również pomaga w rozpuszczaniu kamieni nerkowych. W diecie powinny przede wszystkim dominować owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w błonnik.

Jest też kilka aspektów, które należałoby wyeliminować. Przede wszystkim trzeba unikać zbyt dużej ilości soku grejpfrutowego, alkoholu, jak również mocnej herbaty i kawy. To jednak nie wszystko, z codziennego jadłospisu zdecydowanie powinna zniknąć także czekolada, truskawki, produkty mięsne oraz rośliny strączkowe. Również spożywanie mięsa i ryb należy ograniczyć. Sól wykazuje także negatywny wpływ i może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych, dlatego powinniśmy zrezygnować z nadmiernego jej używania soli.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]