Piwo a kamienie nerkowe

Czy piwo faktycznie jest pomocne przy leczeniu kamicy nerkowej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Kamienie moczowodowe są złogami, które tworzą się z substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Dolegliwość zapoczątkowuje się od piasku w nerkach, który z czasem zaczyna się łączyć i powstają kamienie nerkowe.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa, występująca również pod nazwą kamicy moczowa, jest przypadłością, którą lekarze uznają za powszechne schorzenie. W rozpuszczonej formie moczu znajdują się różnego typu substancje chemiczne, a wśród nich na przykład szczawian lub fosforan wapnia, czasami także kwas moczowy i fosforan magnezowo-amonowy. U zdrowej osoby nie ma powodów do zmartwień, gdyż te wszystkie substancje się rozpuszczają, a następnie są wydalane z organizmu. Niestety już tak fajnie nie jest w przypadku osób cierpiących na kamicę nerkową, gdyż z tych substancji powstają kryształki (potocznie zwane „piaskiem w nerkach”). Wraz z upływem czasu, kryształki zaczynają się sklejać w większe gromady, aż tworzą się złogi, czyli właśnie kamienie nerkowe. Bardzo często można spotkać się z tym, że złogi tworzyły się latami i nie dawały znać o swojej obecności, więc do ich leczenie dochodzi dopiero, gdy pojawi się ostry atak kolki nerkowej.

Jak podają statystyki choroba pojawia się minimum raz w życiu u około 10% mężczyzn i 5% kobiet. Szacuje się także, że do pierwszego ataku kolki nerkowej dochodzi między 20. a 40. rokiem życia. Na podstawie tych danych łatwo można wywnioskować, że kamica nerkowa to przypadłość, na którą chorują najczęściej mężczyźni. Głównie dotyka to panów między 40. a 50. rokiem życia. Oczywiście to nie znaczy, że kobiety nie zachorują na kamicę nerkową, w grupie wysokiego ryzyka są panie między 50. a 70. rokiem życia. To jednak nie wszystko, gdyż zgodnie z danymi od specjalistów, u ponad połowy pacjentów, u których usunięto kamienie nerkowe, wystąpi nawrót po upływie około 5-10 lat od wystąpienia pierwszego napadu kolki nerkowej.

Główne objawy kamicy nerkowej:

  • Kolka nerkowa – to najczęściej pojawiający się symptom kamicy nerkowej. Ból pojawia się nagle w okolicach nerek i jest bardzo silny. Większość kobiet nawet określiło, że ból jest bardziej intensywniejszy, niż ten, którego doświadczyły podczas naturalnego porodu. Kolka i dokuczliwy ból to skutek przemieszczania się kamienia lub kamieni z nerki do moczowodu.
  • Nudności i/lub wymioty – kolce mogą współtowarzyszyć nudności oraz wymioty, ale ten symptom nie jest regułą i nie występuje u wszystkich chorych, choć trzeba przyznać, że jest regularny.
  • Czerwony mocz – mocz również zmienia barwę, a wszystko przez obecność krwi.
  • Pieczenie podczas oddawania moczu.
  • Częste uczucie konieczności oddania moczu.
  • Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
  • U mężczyzn – ból przemieszczający się do czubka prącia.

Piwo a kamienie nerkowe

Piwo a kamienie nerkoweWśród osób zmagających się z kamieniami nerkowymi panuje przekonanie, że picie piwa wspiera nie tylko profilaktykę kamicy nerkowej, ale również pomaga w samym leczeniu. Ile jest w tym prawdy? W temacie „piwo a kamienie nerkowe” urolodzy postanowili zabrać głos i według nich, powinno się zachować ostrożność. Owszem, można spotkać się z informacjami, które sugerują pozytywny wpływ piwa, ale nie tylko jego, także wino odnosi sukcesy w prewencji kamicy nerkowej. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ zarówno piwo, jak i wino podnoszą poziom filtracji nerkowej. Prowadzi to do rozcieńczenia moczu, więc o wiele prościej można wydalać znajdujące się w nim substancje chemiczne. Co nie znaczy, że teraz każdy z nas powinien codziennie sięgać po tego typu trunki. Pamiętajmy, że przez regularne picia piwa możemy doprowadzić do wystąpienia innych schorzeń – otyłości, zapalenia trzustki, marskości wątroby, a nawet uzależnienia alkoholowego.

Podstawowym elementem profilaktyki oraz leczenia kamicy nerkowej jest spożywanie zwiększonej ilości płynów w regularnych odstępach czasu. Należy je przyjmować w systemie cyrkadialnym, czyli okołodobowym. Cały proces polega na tym, że trzeba przyjmować małe ilości płynów (najlepiej jeśli to będzie czysta, filtrowana woda) w trakcie dnia – także bezpośrednio przed pójściem spać i tuż po tym, jak rano oddamy mocz. Pijąc wodę przed pójściem spać sprawiamy, że mocz się rozcieńcza na ten czas gdy będziemy odpoczywać.

Oto jak wygląda zalecane spożywania płynów:

  • jedna szklanka wody (0,2-0,25 l) co około 1-1,5 godziny poza czasem snu,
  • wypicie jednej szklanki wody tuż po oddaniu porannego moczu,
  • wypicie jednej szklanki wody bezpośrednio przed pójściem spać.

Jeśli sięgniemy po piwo przy kamicy nerkowej, to faktycznie możemy wesprzeć jej leczenie, bo płyn rozcieńcza mocz. Jednak lekarze nie polecają systematycznego picia tego trunku jako rozwiązania prewencyjnego w kamicy nerkowej, ani tym bardziej jako sposobu leczenia. Rozważnym krokiem będzie za to sięgnięcie po czystą i filtrowaną wodę, picie jej w małych, ale częstych porcjach. Dodatkowo warto zadbać o dietę, powinna być zdrowa i zbilansowana. Warto ograniczyć spożycie białka zwierzęcego i soli sodowej. Działanie profilaktyczne wesprze również aktywność fizyczna oraz ograniczenie stresu.

[Głosów:14    Średnia:2.1/5]