stosunek po porodzie

Współżycie po porodzie to temat budzący wiele niejasności, przez co też bardzo często pojawiają się mity. Kiedy po porodzie można odbyć bezpieczny pierwszy stosunek? Jaką antykoncepcję można stosować po porodzie? Udzielamy odpowiedzi zarówno na te, jak i na wiele innych pytań.

Współżycie po porodzie jest bardzo ściśle połączone z pojęciem połogu, który trwa od 6 do… Czytaj dalej

Współżycie po porodzie to temat budzący wiele niejasności, przez co też bardzo często pojawiają się mity. Kiedy po porodzie można odbyć bezpieczny pierwszy stosunek? Jaką antykoncepcję można stosować po porodzie? Udzielamy odpowiedzi zarówno na te, jak i na wiele innych pytań.

Współżycie po porodzie jest bardzo ściśle połączone z pojęciem połogu, który trwa od 6 do 8 tygodni od narodzin dziecka. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów, przede wszystkim cofają się zmiany, które zaszły w czasie ciąży oraz porodu. Co się w takim razie zmienia? Głównie wygląd ciała, rany poporodowe powoli zaczynają się goić i rozpoczyna się laktacja. Również w narządach rozrodczych kobiety dużo się dzieje, jajniki ponownie zaczynają funkcjonować, na swoje miejsce powracają też narządy rozrodcze, a wraz z nimi miednica, pęcherz moczowy oraz jelita.

Pierwszy stosunek po porodzie i dolegliwości kobiet w połogu

Połóg jest ciężkim etapem dla wielu kobiet, więc warto, by w tym czasie miały wsparcie swoich partnerów, rodziny oraz położnych. Zestawia się na to kilka składników. Przede wszystkim pierwsze 6-8 tygodni po porodzie to czas, kiedy dochodzi do obkurczania macicy. Macica wraca do stanu sprzed ciąży, a organizm oczyszcza się z tkanek, skrzepów i innych odchodów połogowych. Niektóre kobiety w tym czasie muszą zmagać się z krwawieniem z dróg rodnych, gojeniem rany krocza po nacięciu podczas porodu lub też rany po zabiegu cesarskiego cięcia. Bardzo często kobiety skarżą się także na boleści i tkliwość piersi. Na skutek zmian hormonalnych spada u kobiet również odporność, przez co łatwiej je zranić emocjonalnie i mogą czuć się ciągle zmęczone.

Kiedy więc można znów współżyć po porodzie? Panowie muszą okazać trochę cierpliwości i wyrozumiałości dla swoich partnerek. Wszystko tak naprawdę zależy od kobiet, od ich stanu psychicznego i fizycznego. Nie zaleca się uprawiania seksu wcześniej niż 6 tygodni od porodu, pamiętajmy, że kobieta potrzebuje czasu na dojście do stanu, w jakim znajdowała się przed porodem. Zanim kobieta zdecyduje się na współżycie, powinna zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jest to także odpowiedni czas na to, by zacząć wzmacniać mięśnie dna miednicy, gdy wywierają ogromny wpływ na ulepszenie funkcji seksualnych po porodzie.

Współżycie po cesarce i porodzie naturalnym – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Wątpliwościom nie podlega, że urodzenie dziecka przekłada się później na seksualność kobiet. Do najczęstszych nieprawidłowości sfery seksualnej u kobiet po porodzie można wymień:

  • zaburzenia orgazmu,
  • spadek zainteresowania seksem,
  • maleje pożądanie,
  • bolesne stosunku – głównie w konsekwencji ran krocza po porodzie,
  • ograniczona ilość wydzieliny pochwowej,
  • ból piersi.

Te wszystkie czynniki mogą wywierać wpływ na to, w jakim stanie fizycznym będzie kobieta po porodzie. Jednak nie tylko, ponieważ to pozostawia też piętno na zmianach hormonalnych, gdyż spada poziom estrogenu w okresie karmienia, a jest to hormon ponoszący odpowiedzialność za popęd płciowy. Może to mieć także wpływ na stany emocjonalne oraz kontakty z partnerem. Niektóre kobiety sądzą, że na rzadsze współżycie po porodzie wpływa też nagła zmiana stylu życia. W rodzinie pojawia się maleństwo, które absorbuje całą uwagę mamy, przez co też kobiety częściej chodzą zmęczone i nie mają ochoty na igraszki z partnerem. Za przyczynę spadku współżycia podaje się również lęk partnerek przed kolejną ciążą, poczucie, że jest się nieatrakcyjną dla partnera oraz brak pomocy przy opiece nad maleństwem.

stosunek po porodzieJak wskazują niektóre dane, około 40% kobiet powraca do aktywności seksualnej dopiero po upływie sześciu miesięcy od porodu i są to sytuacje, kiedy kobiety są świadome swoich problemów. Często nie są w stanie same sobie poradzić, więc może być konieczna konsultacja z lekarze. Niekiedy kończy się to także skierowaniem do psychologa oraz seksuologa, którzy są specjalistami z dziedzin obejmujących sfery seksualne.

Antykoncepcja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Kwestia współżycia po urodzeniu dziecka obejmuje również antykoncepcję po porodzie. Odpowiednim czasem na poruszenie tego tematu jest czas, zanim jeszcze maleństwo przyjdzie na świat. Kobieta ma wtedy bardzo dużo czasu, by przeanalizować wszystkie dostępne metody, które pozwalają ustrzec się przed kolejną ciążą. Dopiero po zapoznaniu się z każdą metodą, będzie można wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Co więcej, zdecydowana większość kobiet powraca do aktywności seksualnej jeszcze przed wizytą kontrolną u ginekologa w szóstym tygodniu po porodzie. U kobiet niekarmiących może pojawić się owulacja już w 25. dniu połogu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]