Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu?

Budując dom niejednokrotnie myśli się o każdym, nawet najmniej istotnym szczególe. Właściciele domu dobierają odpowiednie drzwi, okna, wyposażenie wnętrz. Najczęściej kierując się ceną i kwestiami estetycznymi? Coraz więcej jednak osób wybierając okna, oraz inne elementy wyposażenia do domu kieruje się również względami praktycznymi, jak na przykład późniejsze wydatki na ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domu? Czy warto zainwestować w okna pasywne?

Jak wybierać okna do domu?

Wybierając okna do domu powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na ich parametry izolacyjności cieplnej. Wszystkie okna są zazwyczaj zaopatrzone w specjalne oznaczenia, które informują o tym, jak skutecznie zapobiegają utracie ciepła. Oczywiście istotna jest również cena okien. Zazwyczaj okna o parametrach o wiele lepszych kosztują również odpowiednio więcej. Czym zatem bardziej opłaca się kierować? Ceną, czy parametrami okna?

Oczywiście w idealnej sytuacji najlepsze by były okna zarówno tanie, jak i dobrze izolujące, niestety jednak takie sytuacje należą do rzadkości i prawdopodobnie trzeba się będzie na coś zdecydować. W przypadku jeżeli zainwestowanie w okna droższe, a parametrami przynajmniej zbliżone do okien pasywnych, warto to zrobić. Już po kilku sezonach grzewczych inwestycja zwróci się z nawiązką i znacznie obniży wydatki na ogrzewanie.

Co to jest okno pasywne i czym różni się od zwykłego okna?

Okna pasywne zbudowane są w sposób, który w maksymalnym stopniu zapobiega utracie przez nie ciepła. Zwykłe okna najczęściej zbudowane są z ramy okiennej i podwójnej szyby scalonej. Wewnątrz szyby scalonej znajduje się gaz, który wpływa na zwiększenie parametrów izolacyjnych. Mostkiem termicznym, czyli miejscem przez które uchodzi ciepło jest zazwyczaj wykonana z aluminium ramka międzyszybowa.

W przypadku okien pasywnych wszystkie elementy nastawione są na zmaksymalizowanie parametrów izolacyjności cieplnej. Szyba scalona w takim oknie składa się z trzech warstw. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi szybami wypełniona jest gazem szlachetnym, który przewodzi ciepło w znikomym stopniu. Ramka międzyszybowa w takich oknach nigdy nie jest wykonana z aluminium. Stosuje się tu szlachetne odmiany stali, albo tworzywa sztuczne. Rama okienna również wypełniona jest specjalnym materiałem izolacyjnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]