Na co komu apteka internetowa?

Istnienie aptek internetowych może niekiedy trochę dziwić. Nie sprzedają one z reguły leków dostępnych tylko na receptę, więc pacjent po wyjściu z gabinetu lekarskiego nie odwiedzi żadnej z nich, tylko grzecznie stanie w kolejce w zwykłej aptece. Tych zwyczajnych aptek jest zresztą bardzo wiele i czasem aż trudno uwierzyć, że są w nich kolejki.

Stoisz, bo farmaceuta gdzieś zniknął…

Wystarczy jednak wybrać się do zwykłej apteki, postać trochę i posłuchać, jak farmaceuci zmagają się z niektórymi kupującymi, by zrozumieć, skąd te kolejki się biorą. Owszem, po części stąd, że farmaceuta lub technik farmacji mimo systemu komputerowego znika gdzieś na długo z receptą i można tylko mieć nadzieję, że w tym czasie szuka leku, a nie wyszedł tylnymi drzwiami na papierosa. Czasem dlatego, że to, co wypisał lekarz, ma się nijak do tego, co w aptece można dostać, bo np. liczba tabletek na recepcie nie odpowiada liczbie w pudełkach.

Stoisz, bo pacjent lubi sobie pogadać…

Często jednak przyczyna kolejek leży wyłącznie po stronie kupujących, a trochę też i reklam, namawiających „skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. Z przyczyn bardziej niż oczywistych, gdy tylko to możliwe, unikamy wizyty u lekarza, a w zamian zawracamy głowę personelowi aptek, wypytując o wszystkie możliwe leki na dane schorzenie, ich stosowanie, skutki uboczne, działania niepożądane, ceny, zamienniki i nie wiadomo co jeszcze. I choć z kolejki pomału zaczynają dobiegać groźne pomruki, zadajemy kolejne pytania, wydłużając innym czas oczekiwania na obsługę w nieskończoność.

Szczególnie lubują się w tym osoby starsze i samotne: dla wielu z nich wizyta w aptece to jedyna szansa na to, by z kimś porozmawiać. W ciągu dnia, a może i tygodnia. Im się nie spieszy, a poświęcana im uwaga jest dla nich bezcenna, nie zwracają więc uwagi na innych, przebierających nerwowo z nogi na nogę.

Kupowanie on-line jest znacznie wygodniejsze

Szansą na uniknięcie takich niespodzianek jest apteka internetowa. Tu można spędzać nawet godziny, nie irytując nikogo i nie wydłużając kolejki. Każdy specyfik jest opisany, można je ze sobą porównywać, szukać opinii na forach – i nikomu to nie przeszkadza. Można w ten sposób zaopatrywać się nie tyle w medykamenty „na już”, ile w te „na wszelki wypadek”, na przykład w niezbędne czasem dla zdrowia dzieci środki opatrunkowe czy artykuły higieniczne. Można także kupować kosmetyki niedostępne w drogeriach, zdrową żywność, rozmaite testy oraz oczywiście wszelkie medykamenty dostępne bez recepty i suplementy diety. W aptekach internetowych dostępne są także leki homeopatyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]