Jak wybrać wózek - poradnik dla początkujących

Kiedy rodzice kompletują wyprawkę dla mającego przyjść na świat dziecka, w pewnym momencie stają przed problemem wyboru i zakupu wózka. Nawet osoby, które planują nosić dziecko w chuście lub nosidle, zwykle decydują się także na wózek, który sprawdza się w wielu sytuacjach, gdzie chusta nie wystarczy i właściwie jest to wyposażenie niezbędne w każdym domu, w którym mieszka małe dziecko.

Także rodzice, których pociecha jest już na świecie muszą w pewnym momencie zastanowić się nad wymianą posiadanego wózka na kolejny, ponieważ dziecko wyrosło z dotychczasowego. Na jaki wózek się zdecydować? Czym się kierować w jego ocenie? Jaki sklep z wózkami wybrać? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.

Wózek głęboki

Pierwszym wózkiem, jaki jest niezbędny, jest wózek głęboki, tzw. gondola, przeznaczona dla dzieci od urodzenia do ok. 6 miesiąca lub dłużej, jeśli dziecko jeszcze wtedy nie siada. W gondoli noworodek leży na płaskiej powierzchni, a trzeba zaznaczyć, że jest to dla niego pozycja najzdrowsza j najbardziej odpowiednia.

Wybierając model głębokiego wózka trzeba wziąć pod uwagę jego wymiary. Małe zgrabne gondolki są urocze, warto się jednak zastanowić czy taki wózek nie będzie za mały? Jeśli rodzice są dość wysocy, można się spodziewać, że także dziecko może urodzić się większe. Wówczas istnieje ryzyko, że szybko z małej gondoli wyrośnie. Zwłaszcza jeśli okres korzystania z niej przypadnie na zimę, kiedy dziecko jest grubo ubierane i siłą rzeczy zajmuje więcej miejsca.

Jeśli mieszkamy dość wysoko wózek nie powinien być zbyt ciężki, aby łatwo było go wnieść po schodach. Musi być jednak solidny i stabilny. Dobrze aby miał pompowane koła i amortyzację, co zapewni dziecku komfort i wygodę jazdy, Powinien by dość zwrotny, aby lekko i wygodnie się prowadził.

Wózki 2w1

Obecnie większość sklepów z wózkami ma w swojej ofercie głownie modele 2w1 (gondola+ spacerówka) lub 3w1 (dodatkowo fotelik samochodowy). Wybierając więc gondolę, trzeba jednocześnie kierować się także jakością wózka spacerowego, który jest w zestawie. Wygląda to zwykle tak, że na podstawowej ramie wózka można zamontować albo spacerówkę albo gondolę. Warto zatem zwrócić uwagę aby spacerówkę z zestawu można było zamontować w dwie strony. Strasze dziecko może bowiem nie chcieć jeździć tyłem, kiedy otaczający je świat stanie się tak bardzo interesujący. Podobnie jak w przypadku wózka głębokiego także i spacerówka powinna lekko się prowadzić i nie ważyć zbyt wiele. Dobrze aby rozkładała się na płasko, żeby dziecko mogło się wygodnie wyspać. Warto aby miała dużą budkę, osłaniająca od słońca i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Wady spacerówek z kompletu 2w1

Pracownicy sklepów z wózkami twierdzą ze rodzice często po jakimś czasie wybierają inną spacerówkę niż ta z zestawu 2w1. Dzieje się tak z kilku powodów. Wózki spacerowe z kompletu są często dość ciężkie z racji tego, że stelaż jest taki sam jak przy gondoli a koła są zwykle pompowane, co także dodaje kilogramów. Spacerówki z wózków 2w1 są także często za małe i dzieci z nich wyrastają, inne modele z kolei są duże i trudno nimi manewrować np.miedzy półkami w sklepie. Zajmują tez dużo miejsca w bagażniku.

Spacerówki dla starszych dzieci.

Jeśli rodzice zdecydują się na zakup kolejnej spacerówki, warto zwrócić uwagę, aby nie zajmowała zbyt wiele miejsca, była możliwie lekka i łatwo składała się jedna ręką do niewielkich rozmiarów. Zwykle spacerówki takie maja możliwości tylko jazdy na wprost, wiec dobrze aby wybrany model miał wentylację w budce, która jednocześnie pozwoli obserwować dziecko. Przyda się pojemny kosz na zakupy i oczywiście możliwość rozkładania na płasko lub prawie na płasko.

Gdzie kupić wózki dla dzieci?

Nieważne jaki sklep z wózkami wybierzemy: internetowy czy lokalny. Najlepiej wybrać się i gdzieś w okolicy znaleźć interesujący nas model, aby zobaczyć go na żywo, sprawdzić jak się prowadzi, czy jest lekki i zwrotny a być może nawet przymierzyć do niego dziecko i sprawdzić czy będzie mu wygodnie. W sklepie z wózkami otrzymamy też fachową pomoc i porady. Zobaczymy również z jakiego materiału jest wykonany pojazd i czy łatwo będzie go wyczyścić w razie potrzeby. Sprawdzimy także, czy mechanizmy składania jest prostu i intuicyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]