Bardzo często kompleks małego członka nie ma racjonalnego wytłumaczenia.
Przez rewolucję seksualną w społeczeństwie nastąpiły radykalne zmiany w postawie związanej z seksualnością. Doprowadziło to do tego, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni o wiele bardziej zaczęli się interesować swoim ciałem i dolegliwościami powiązanymi na przykład z zaburzeniami erekcji. Pojawiły się także zupełnie nowe problemy, a wśród nich kompleks małego członka.
Na początku lat 80. XX wieku przypada prężna ewolucja badań nad seksualnością. Nagła zmiana postawy społeczeństwa doprowadziła do tego, że seksualnością zaczęli coraz bardziej interesować się zwykli ludzie. ONZ w odpowiedzi na ich oczekiwania zaczęła więc promować zagadnienia związane z seksem, a na rynku udostępniono różnego typu leki, na przykład na zaburzenia erekcji
Kompleks małego członka
Badania nad ludzką seksualnością stały się tak powszechne,że naukowcy zaczęli poruszać coraz bardziej intymne sfery i tak na przykład doszło do tego, że zaczęto porównywać rozmiar męskiego prącia. W konsekwencji takich działań pojawił się również kompleks małego członka, który jest najbardziej powszechnym problemem wśród mężczyzn.
W roku 2007 nawet doszło do tego, że ujawniono publicznie uśrednione normy długości męskiego przyrodzenia:
● członek mały – jego długość wynosi 14,1 cm, obwód 11,8 cm,
● członek średni – długość 16,1 cm, obwód 12,7 cm,
● członek duży – długość 18,1 cm, obwód 13,8 cm.
Jak wskazuje dwanaście niezależnych programów badawczych w przeważającej ilości mężczyźni, którzy zamieszkują terytorium Unii Europejskiej mają przyrodzenie o długości między 14 a 16 cm i o obwodzie między 12 a 13 cm. Pomiary te wykonywano w stanie erekcji.
Według mężczyzn to właśnie długość członka jest podstawowym aspektem, gdy chodzi o stymulację pochwy. Są przekonani, że im dłuższe przyrodzenie u mężczyzny, tym większa będzie satysfakcja kobiety. Badaniom zostały poddane również kobiety i na ich podstawie wyciągnięto wnioski, że dla nich sama długość nie jest tak istotna, większe znaczenie ma obwód członka. Badane kobiety to również mieszkanki Unii Europejskiej i jak stwierdziły, wymiary penisa ich partnerów w pełni je satysfakcjonują.
Zaburzenia erekcji a zdrowie
Kompleks małego członka to z pewnością najczęściej pojawiający się syndrom wśród mężczyzn, ale niejedyny. Według seksuologów, zaburzenia erekcji oraz wszelkiego typu trudności mające związek z seksualnością i czerpaniem przyjemności z seksu mają istotny wpływ na kondycję mężczyzny – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
Definicji WHO podaje, że współdziałanie intelektualnych, biologicznych, emocjonalnych i społecznych aspektów życia seksualnego oddziałuje na całościowy rozwój męskiej osobowości. Mężczyźni, u których występują zaburzenia seksualne bardzo często mają problemy z nawiązaniem kontaktów oraz z miłością. To także rzutuje na ich samoocenę, która w diametralny sposób spada i przez to trudno im funkcjonować w społeczeństwie. Nie jest także wykluczone, że wystąpią innego rodzaju zaburzenia. Co więcej, jeśli wystąpi dysharmonia któregokolwiek elementu, to w konsekwencji inne też nie będą odpowiednio funkcjonować.
Warto również mieć na uwadze, że zdolność osiągania wzwodu powszechnie uważa się za jeden z najważniejszych czynników, który rzutuje na ogólne zdrowie mężczyzny. Wywiera znaczący wpływ na jego sprawność fizyczną oraz samoocenę. Jeśli wystąpią zaburzenia erekcji, to można się spodziewać, że nie tylko pogorszeniu ulegnie jakość życia mężczyzny, ale także jego partnerki seksualnej.
Leczenie problemów z erekcją
Współcześnie do leczenia zaburzeń związanych z erekcją najczęściej używa się leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I). są to leki doustne i przyjmuje się je przed planowanym stosunkiem płciowym. Preparaty należące do tej grupy leków (sildenafil, wardenafil i tadalafil) cechuje bardzo zbliżona skuteczność. Różnice również się znajdą i dotyczą przede wszystkim czasu ich działania.
Jak się okazuje, kompleks małego członka czasami nie ma racjonalnego wyjaśnienia. Tym bardziej wtedy, gdy partnerka nie narzeka na rozmiary penisa partnera. Warto jednak pamiętać, że mężczyzn mogą spotkać także inne kłopoty związane z seksualnością. Nie ma jednak powodów do zmartwień, wielu z nich można uniknąć. Wszystko to tak naprawdę kwestia chęci, gdyż czasami wystarczy pozbyć się lub zmniejszyć czynniki ryzyka, chociażby te związane z nieprawidłowym trybem życia.
Każdy mężczyzna powinien mieć świadomość, że praca jest bardzo ważna, ale jeśli wpadnie w pracoholizm, to droga do zaburzeń erekcji jest już bardzo prosta. Warto wprowadzić aktywność fizyczna do swojej codzienności oraz zadbać o odpowiednią dietę. Przede wszystkim trzeba lepiej komponować posiłki, zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw, a zastąpić je dużą ilością warzyw, jak, owocami morza, jagnięciną i baraniną. Również warto zacząć pić czerwone wina, ale w rozsądnych ilościach. Seksuolodzy nawet zalecają dietę śródziemnomorską oraz aktywny wypoczynek, który zapewni relaks,zdrowie i sprawność seksualną na długie lata.