Komosa ryżowa

Dowiedź się, jakie właściwości mają płatki quinoa. Dlaczego powinny się znaleźć w Twoim codziennym jadłospisie?

Komosa ryżowa (quinoa) w ostatnim czasie stała się prawdziwym bestsellerem wśród artykułów spożywczych. Ogromne zainteresowanie wśród konsumentów budzi nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale przede wszystkim walory odżywcze. Co takiego można znaleźć w tym niepozornie wyglądającym produkcie? Przedstawiamy Ci garść faktów o ”zbożu Inków”.

Wartości odżywcze komosy ryżowej

W składzie komosy ryżowej przede wszystkim można znaleźć skrobię. Jednak nie wszyscy wiedzą, że produkt ten jest cennym źródłem znakomitej jakość białka, kwasów omega-6 i omega-3. Warto zauważyć, że komosa ryżowa zawiera wysoką ilość minerałów, przewyższa swoim bogatym składem tradycyjne zboża, takie jak pszenica oraz jęczmień. W komosie jest pod dostatkiem potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Dzięki komosie można dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy E, kwasu foliowego oraz błonnika. Na tle innych zbóż wyróżnia ją także obecność flawonoidów, w szczególności kwercetyny i kampferolu. Wykazują one działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu można zatrzymać proces starzenia i dłużej cieszyć się młodością. Dodatkowo, wspomniane flawonoidy pozwalają też ustrzec się przed rozwojem różnego typu schorzeń. W 100 gramach ugotowanej komosy ryżowej wartość kaloryczna wynosi 120 kcal.

Właściwości prozdrowotne komosy ryżowej

Ziarno quinoa kryje w sobie wiele drogocennych makro i mikroskładników, co sprawia, że można komosę zaliczyć do wartościowych produktów. Wprowadzając komosę ryżową do codziennej diety, można dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a tym samym korzystnie wpłynąć na zdrowie. Zastanawiasz się jak? Powodów znajdzie się wiele, a oto przykłady kilku z nich:

  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu – dzięki przychylnej kompozycji kwasów tłuszczowych bierze udział w obniżeniu stężenia cholesterolu, poza tym wspomaga układ krążenia i pozwala ustrzec się przed miażdżycą,
  • wspiera redukcję masy i zapobiega otyłości – wprowadzenie komosy ryżowej do jadłospisu może wspomóc walkę ze zbędnymi kilogramami i zapobiegać otyłości. Właściwość ta jest skutkiem dużej zawartości białka i błonnika, które zapewniają uczucie sytości po posiłku na bardzo długi czas, więc nie sięgamy po dodatkowe przekąski,
  • obniża poziom glukozy we krwi – jeśli nasza codzienna dieta będzie bogata w komosę ryżową, to mamy szansę z powodzeniem obniżyć poziom glukozy we krwi. Z pewnością o tym produkcie powinni pomyśleć głównie diabetycy, ale nie tylko, ponieważ profilaktyka cukrzycy również jest ważna. Indeks glikemiczny komosy ryżowej jest naprawdę nieduży, jego wartość wynosi tylko 35,
  • działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne – dzięki zawartości flawonoidów w komosie można uchronić się przed stanami zapalnymi, depresją oraz nowotworami,
  • idealna do spożycia dla osób z celiakią i nietolerancją glutenu – potrawy z komosy ryżowej nadają się do spożycia dla osób, które nie tolerują glutenu lub borykają się z celiakią, a wszystko dlatego gdyż jest produktem bezglutenowym.

Zdążyłaś już się dowiedzieć co to jest komosa ryżowa i jakie dobroczynne właściwości w sobie kryje, ale oprócz zalet, niestety ma także i wady. Na uwagę zasługuje fakt, że komosa ryżowa zawiera w sobie saponiny – niekorzystne związki, które mają gorzkawy smak i są zaliczane do substancji antyodżywczych (lub jak to woli antyżywieniowych). Można jednak się ich pozbyć w skuteczny sposób, wystarczy obłuskać nasiona lub poświęcić trochę więcej czasu na płukanie pod wodą.

Jak można włączyć komosę ryżową do codziennego jadłospisu?

Komosa ryżowaKomosa ryżowa nadaje się zarówno do gotowania, jak i prażenia, a możliwych sposób na jej przyrządzenie jest bardzo wiele. Osoby które już miały okazję ją próbować z pewnością potwierdzą fakt, że jest bardzo smaczna. Co więcej, świetnie sprawdza się zarówno w potrawach klasycznych, wytrawnych, jak na słodko – w formie deserów i ciast. Z ugotowaniem quinoe nawet laik sobie poradzi. Wystarczy wlać do garnka dwie szklanki wody i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie wsypujemy szklankę komosy, dodajemy odrobinę soli i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15-20 minut. A jak ją włączyć do swojego codziennego menu? Jeśli chcesz urozmaicić swój jadłospis, to możesz wykorzystać ją jako zamiennik dla ziemniaków, ryżu, makaronu lub kaszy. Komosa ryżowa świetnie sprawdzi się też jako dodatek do zup oraz sałatek.

Z komosy można także przygotowywać koktajle, które nie tylko dostarczą organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ale także pozwolą oczyścić organizm ze zbędnych i zalegających toksyn. Do jego przygotowania potrzebujesz 1/4 szklanki ugotowanej komosy ryżowej, 1 szklankę mleka migdałowego, 3/4 szklanki malin i jagód, 1 banan. Wszystkie składniki wrzucamy do pojemnika i blendujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.

Skąd pochodzi quinoa?

Komosa ryżowa zalicza się do najstarszych roślin, które są uprawiane na świecie. Swoje korzenie ma w Andach i tam w dawniejszych czasach stanowiła główny składnik posiłków lokalnej ludności. Wszystko uległo zmianie po tym, jak do Ameryki Południowej przybyli Hiszpanii, którzy urozmaicili uprawę o dodatkowe rodzaje – w tym między innymi o pszenicę, ryż i jęczmień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKompleks małego członka
Następny artykułKiła