Kocie przysmaki w tubce

Temat kociego żywienia jest niewyczerpany. W sklepach znajdziesz mnóstwo produktów żywieniowych dedykowanych dla kotów, które można pogrupować w różne kategorie. Do niezwykle popularnych należą przysmaki w tubkach, stosowane z uwagi na ich prozdrowotne funkcje. Przysmaki w tubkach są stosowana jako urozmaicenie codziennej diety i podawane pomiędzy głównymi posiłkami. Poniżej przyglądamy się tematowi kocich przysmaków w tubce oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto z nich korzystać i jakich rezultatów możesz się po nich spodziewać. 

Przysmaki w tubce – do walki z kulami włosowymi 

Dlaczego w ogóle korzysta się z past dla kotów? Przyczyny są różne. Zupełnie podstawową sprawą jest fakt, że żywność w tubce stanowi uzupełnienie diety Twojego kota. Możesz podawać ją w ciągu dnia, w czasie zabawy, w czasie leniuchowania oraz w innych porach, gdy Twój będzie mieć ochotę na jej zjedzenie. 

Oprócz samego karmienia pasty pełnią jednak dodatkowe funkcje – prozdrowotne. Ich zadaniem jest bowiem odkłaczanie układu pokarmowego Twojego kota, ułatwienie usuwania kocich włosów, które mogły zostać połknięte oraz zapobiegają ich dalszemu powstawaniu. Funkcja ta jest niezwykle istotne, gdyż każdy kot w ciągu czyszczenia futra pochłania duże ilości martwej sierści. Ponieważ nie jest w stanie wypluć wyczesanego futra, pozostaje tylko połknąć je – w rezultacie czego trafiają do żołądka. 

Dalsze losy kłaczków bywają różne. Mogą zostać wydalone wraz z resztkami pożywienia i kałem, lub zwymiotowane wraz z przetrawioną sierścią. Niekiedy jednak, zwłaszcza gdy kot posiada bardzo długą i gęstą sierść, może dojść do powstania kuli kłaków w organizmie kota. Wówczas, połknięte kłaki nie znajdują ujścia z organizmu i mogą powodować różnego typu problemy zdrowotne. Począwszy od podrażniania błony śluzowej, przez wywoływanie stanu zapalnego, aż po wywołanie wrzodów żołądka lub zaburzeń w pracy jelit. 

Pasty odkłaczające – kilka porad zakupowych

Zdrowe przysmaki w tubce to podstawowa profilaktyka oraz walka z kłakami zalegającymi w kocich brzuszkach. Wybór pasty warto rozpocząć od zwrócenia uwagi na jej skład oraz zawarte substancje. Warto wybierać produkty, w których składzie znajdą się elementy źdźbeł: owsa, pszenicy lub jęczmienia. Produkty zawierające ziarna zbóż są o wiele mniej skuteczne i warto ich unikać, zwłaszcza w czasie stosowania na dłuższą metę.

Wśród składników pożądanych znajdują się natomiast tłuszcze, które pomagają w wydalaniu sierści. Wymienić można olej słonecznikowy, olej sojowy, olej parafinowy, olej z ryb, mleko i jego pochodne (ser), a także drożdże, wazelina, melasa z trzciny cukrowej, słód. 

Oprócz walki z kłakami i ich wydalaniem warto także dołożyć starań i dostosować styl życia kota, aby przeciwdziałał załączeniu. Najważniejsze są: regularny ruch, nawodnienie, regularne spożywanie posiłków. Ponadto, profilaktycznie, podaje się kotom źdźbła trawy (które pomagają w oczyszczeniu żołądka i jelit), gęsiego smalcu oraz sporadycznie inne produkty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]