Jaki mikroskop wybrać dla dziecka

Ciekawość to nieodłączna część dzieciństwa, dlatego warto pomóc maluchowi w poznawaniu świata. Mikroskop to świetny prezent, który nie tylko pomoże dziecku zdobywać wiedzę, ale także pozwoli mu dowiedzieć się o istnieniu rzeczy niewidocznych gołym okiem! Jaki mikroskop dla dziecka wybrać? Dowiesz się z tego artykułu!

Rodzaje mikroskopów – który wybrać dla dziecka?

Dzieci to mali odkrywcy, a zakup mikroskopu rozwija ich zainteresowanie światem i może znacząco wpłynąć na przyszłe hobby czy kierunek edukacji. Aby było to możliwe, każdy mały naukowiec powinien mieć odpowiedni sprzęt, pozwalający mu poczuć się jak we własnym laboratorium. Na początku można zacząć od podarowania dziecku lupy, by sprawdzić czy podglądanie świata faktycznie stanie się jego pasją, którą później wymienisz na mikroskop. Który rodzaj jest odpowiedni dla dzieci?

  • Mikroskop zabawkowy – ten rodzaj mikroskopów najlepiej sprawdzi się u najmłodszych, czyli przedszkolaków lub dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest zabawką, nie ma więc wielu skomplikowanych funkcji i są zwykle wykonane z materiałów niższej jakości, nie zapewnia też wysokiej jakości obrazu przy dużym powiększeniu. Ogromną zaletą jest tu cena, ponieważ jest niewielka, więc taki model sprawdzi się „na próbę”.
  • Mikroskop półprofesjonalny – polecany nieco starszym dzieciom. Jego funkcjonalność jest ograniczona, ale wizualnie przypomina już prawdziwy sprzęt laboratoryjny. Oferuje też zadowalający poziom powiększenia (do 600 razy). Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/elektronika/sprzet-optyczny/mikroskopy,362703,s.
  • Mikroskop profesjonalny – czyli taki, który ma wszystkie wykorzystywane przez badaczy funkcje, pozwala na nawet 1000-krotne powiększenie i jest używany w laboratoriach. Sprawdzi się najlepiej jako prezent dla nastolatków, którzy interesują się przyrodą i chemią. Aby wiedzieć, jaki produkt wybrać, warto poznać także podział mikroskopów ze względu na ich zastosowanie i funkcje. Oto najpopularniejsze warianty:
  • Mikroskop biologiczny – czyli taki, który stosuje się w laboratoriach. Idealny do obserwacji próbek (np. skóry), przez co często stosowany na lekcjach biologii.
  • Mikroskop optyczny – podobnie jak poprzedni, dzięki możliwemu dużemu powiększeniu sprawdzi się do badania próbek, lecz z jeszcze większą (w zależności od modelu) dokładnością. Najczęściej wybierany jest przez fizyków, chemików i geologów.
  • Mikroskop stereoskopowy – to odmiana wcześniej wspomnianego mikroskopu optycznego, jednak wyróżnia się dwoma oddzielnymi okularami, co pozwala na obserwowanie za pomocą obojga oczu. Dobry do obserwowania ruchomych obiektów (np. owadów) i zdecydowanie najlepszy na początek (ze względu na możliwość obserwacji bez przymykania jednego oka).

Mikroskop dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając mikroskop dla dzieci, warto poznać też parametry odpowiednie dla urządzenia, na którym będzie pracować maluch. Dzięki temu dobierzesz sprzęt, który na pewno nie zawiedzie twojej pociechy, a wręcz da mu masę frajdy i satysfakcji. Na co więc zwrócić uwagę? Zacznij od zasilania, mikroskopy bowiem mogą być przewodowe jak i bezprzewodowe.

Kolejną istotną rzeczą jest powiększenie, jakie ma mieć mikroskop. Im wyższe, tym lepiej dziecko będzie mogło przyjrzeć się badanej próbce. Dla najmłodszych nie musi być ono ogromne, jednak starsze dzieci chcą wiedzieć więcej! Równie ważne będą parametry fizyczne sprzętu. Warto postawić na jego możliwie niską wagę, by dziecko mogło nosić sprzęt mikroskop do szkoły. W przypadku młodszych maluchów należy zwrócić też na jego stabilność, by sprzęt nie chwiał się podczas obserwacji.

Jak sprawić, by sprawić, że twoje dziecko poczuło się jak prawdziwy naukowiec? Postaw na zestaw z dodatkami! Mikroskopy często sprzedawane są w komplecie z zestawami preparacyjnymi, igłami, preparatami, lub mieszankami do ich wytwarzania, co da maluchowi dodatkową porcję zabawy, a przy okazji spełnia funkcję edukacyjną. . Warto też sprawić swojemu odkrywcy fartuszek, w którym poczuje się jak prawdziwy laborant.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]