Jakie składniki są, a jakich nie powinno być w kosmetykach wegańskich?

Świadomość konsumencka cały czas się zwiększa i coraz więcej osób zaczyna myśleć nie tylko o swoim dobru i przyjemności, ale także o innych istotach. Obserwuje się coraz większe zainteresowanie ekologią i coraz częstsze kupowanie wegańskich produktów. To samo dotyczy kosmetyków.

Dlaczego lepiej jest wybierać kosmetyki wegańskie do ciała zamiast tych zwykłych?

Kosmetyki wegańskie do ciała znane są ze swoich bogatych i naturalnych składów. Do ich produkcji nie używa się żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Kupując je, nie przyczyniamy się zatem do cierpienia niewinnych i bezbronnych istot. Oprócz kwestii etycznych warto wziąć pod uwagę także swoje zdrowie. W przypadku zwykłych kosmetyków trzeba liczyć się ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia jakiś niepożądanych skutków ubocznych. Znajduje się w nich wiele niebezpiecznych substancji, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Składniki pochodzenia zwierzęcego otrzymywane są z ciała zwierząt takich jak skóra, tłuszcz czy kości. W zwykłych kosmetykach znajdują się także przeróżne substancje otrzymywanie z produktów wytwarzanych przez zwierzęta.

Jakie składniki znajdziemy w kosmetykach wegańskich?

W kosmetykach wegańskich do ciała bardzo często można spotkać ekstrakty z alg, które są bardzo cennymi substancjami odżywczymi. Mile widziany jest także aloes, krwawnik pospolity, chryzarobina i przeróżne olejki. Ekstrakty ziołowe to stałe elementy praktycznie w każdym preparacie wegańskim. W zależności od tego, jakie ma mieć działanie dany kosmetyk, sięga się po konkretne rośliny do jego produkcji. Często stosuje się także gumę z akacji senegalskiej, która jest zagęszczaczem i emulgatorem pozyskiwanym z soku z kory akacji.

Jakich składników nie powinno być w kosmetykach wegańskich do ciała?

W kosmetykach wegańskich do ciała nie mogą znaleźć się produkty takie jak kolagen, który jest białkiem zwierzęcym. Dotyczy to także elastyny będącej białkiem pochodzenia zwierzęcego, chyba że jest pochodzenia roślinnego. Niemile widziana jest keratyna będąca białkiem wytwarzanym przez naskórek ssaków. Składników takich jak ambra, piżmo, cywet czy lanolina również nie może być w kosmetykach wegańskich. Ambra jest utwardzoną wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota. Podobnie jak piżmo używana jest w przemyśle perfumeryjnym. Piżmo jest z kolei substancją zapachową pozyskiwaną z gruczołów okołoodbytniczych piżmaka/piżmowca. Lanolina jest woskiem zwierzęcym, a cywet wydzieliną gruczołów ssaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]