In vitro – nadzieja na rodzicielstwo

Miliony ludzi na całym świecie cierpią na niepłodność. W Polsce są ich setki tysięcy. W samym Krakowie w roku 2019 zarejestrowało się 25 tysięcy par, które podjęły leczenie niepłodności. Część z nich będzie kwalifikować się do zabiegu zapłodnienia metodą in vitro.

Historia walki o refundację – in vitro Kraków

Metoda in vitro znana jest na świecie od ponad 40 lat i wciąż jest kontrowersyjnie oceniana – Kościół odrzuca ją jako element cywilizacji śmierci, nauka uznaje za skuteczną metodę poczęcia, gwarantującą bezpieczny rozwój płodu. Starcie na linii moraliści – naukowcy nie sprzyja rozwojowi metody in vitro w Polsce. Do roku 2015 refundowana ze środków publicznych, od 2016 bez dotacji państwowych. Dla licznych par ten cud narodzin stał się niedostępny ze względu na brak środków. Na pomoc przyszły samorządy – niektóre pokrywają w całości koszty zabiegów, inne refundują w dużej części. Jeszcze inne toczą walkę o zalegalizowanie refundacji. Tak jest od kilku lat w Krakowie, gdzie związani z partią rządzącą radni miejscy wciąż utrącają wszelkie inicjatywy zmierzające do uchwalenia miejscowego prawa pozwalającego na finansowanie zabiegów – czy in vitro kraków będzie mieć wkrótce za darmo, okaże się za kilka tygodni.

W oczekiwaniu na zmianę

Pary długo starające się o dziecko nie mogą czekać w nieskończoność. Decyzja o in vitro z własnych środków to dla nich jedyna szansa na potomstwo. Na szczęście leczenie niepłodności Kraków proponuje w oparciu o umowy pozwalające na spłatę ratalną w oparciu o kredyt bankowy. Warto przy tym podkreślić, że niejedna wykonując zabiegi in vitro klinika niepłodności Kraków, to szpital spełniający najwyższe światowe standardy tak w zakresie sprzętu i metod, jak również w obszarze stosowanych procedur. Żadna z nich nie narusza obowiązującego prawa, a, obok procedur ściśle medycznych, wartością nadrzędną jest ochrona danych i dóbr osobistych pacjentów.

Od czego zacząć

Zgłoszenie do leczenia niepłodności należy rozpocząć od wizyty – konsultacji i ginekologa. Każda klinika niepłodności Kraków takich konsultacji ginekologicznych wykonuje kilka, a nawet kilkanaście, przeplatając je niezbędnymi wizytami u endokrynologów oraz andrologów. Badania USG, ocena drożności jajowodów i żywotności plemników a także monitorowanie przebiegu procesu owulacji to standard. Jeśli podczas padań konieczne okaże się wykonanie innych badań czy drobnych zabiegów, te również wykonają specjaliści z kliniki.Na pierwszą wizytę należy zgłosić się we dwoje i przynieść ze sobą wszelkie wyniki badań, całą dokumentację medyczną – dotychczasową historię leczenia.

Do zabiegów in vitro z mocy prawa nie kwalifikują się kobiety samotne – tak ostro obwarowane w tym względzie leczenie niepłodności Kraków rozumie jako czynnik zabezpieczający dziecko w przyszłości – ojciec powinien być obecny i mieć swój wkład w finansowanie oraz wychowywanie dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]