Zaburzenia psychiczne zdarzają się ludziom w różnym wieku. Obecnie nawet ponad milion osób cierpi z powodu depresji. Przyczyny pojawienia się depresji bywają różne, a sam problem wymaga leczenia.

Skąd bierze się depresja?

Badania naukowe dowodzą, że zdecydowanie najczęściej objawy depresji zostają poprzedzone jakimś traumatycznym, silnie stresującym wydarzeniem. Mogą to być czynniki somatyczne, jak poród, urazy czaszki bądź zaburzenia hormonalne, ale również różnego rodzaju czynniki psychiczne. Chodzi zwłaszcza o zdarzenia związane z ogromną stratą albo porażką, a więc śmierć bardzo bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, bankructwo, a nawet przeprowadzka w nowe miejsce.

Wydarzenia stresowe są w sumie częstym doświadczeniem wielu ludzi, jednak depresja nie dopada każdego. Uważa się, że niektóre osoby mają pewne predyspozycje, które wynikają przede wszystkim ze specyficznego, negatywnego sposobu postrzegania zarówno siebie, jak i innych. Widać to w niskiej samoocenie oraz wyjątkowo małej wierze we własne siły i możliwości. W konsekwencji umysł nieustannie analizuje wszelkie niepowodzenia, a człowiek koncentruje się na przeszłości. W momencie mocnego stresu naprawdę łatwo o aktywację procesu chorobowego.

Depresja jest poważnym schorzeniem psychicznym, które niszczy życie. Osoby dotknięte depresją należy jak najszybciej skierować do psychiatry, aby podjąć leczenie. Nigdy nie wolno problemu bagatelizować i myśleć, że jakoś samo przejdzie. Depresja może się pogłębiać i niekiedy prowadzi do prób samobójczych. Warto poczytać więcej na temat depresji na pharmacon.waw.pl.

pharmacon

[Głosów:1    Średnia:5/5]