Co to za schorzenie i jak mu zapobiec?
Czym jest chlamydia?
Chlamydie są to bakterie, które przenosi się poprzez kontakt płciowy. Bardzo często dzieje się tak, że osoby zakażone nie odczuwają żadnych symptomów i przez to nawet nie wiedzą, że dotknęła je infekcja. Niestety nie mają powodów do zadowolenia, bo to dla nich może mieć fatalne konsekwencje. Nieleczona chlamydioza – czyli nic innego jak schorzenie do którego powstania przyczyniły się bakterie chlamydii (tzw. chlamydia trachomatis) może doprowadzić do stałego zniszczenia jajowodów, co może skutkować niepłodnością oraz zagrożenia pojawienia się ciąży pozamacicznej.
Symptomy chlamydii
-
pojawiający się pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu
-
częste oddawanie moczu
-
bóle odczuwalne w podbrzuszu
-
pojawiający się ból podczas stosunku płciowego
-
u mężczyzn – wydzielina z penisa,
-
upławy u kobiet – mogą nasilić się po 7-14 dniach od zainfekowania
-
krwawienie u kobiet – krwawienie występuje między menstruacjami i tuż po skończonym stosunku
-
stan zapalny, który pojawia się w okolicy szyjki macicy
-
ból odczuwalny w okolicach jąder u mężczyzn
Warto mieć na uwadze, że chlamydioza to dosyć podstępne schorzenie, gdyż w większości przypadków jej rozwój jest bezobjawowy. Jeśli jednak zauważysz u siebie któreś z wyżej wymienionych przypadłości – koniecznie zgłoś się do lekarza.
Czynniki ryzyka chlamydii
W przypadku chlamydii w grupie obarczonej największym ryzykiem pojawienia się jej są przede wszystkim osoby młode, które są aktywni seksualnie. Bakterie, które mogą doprowadzić do powstania schorzenia mogą być umiejscowione w szyjce macicy, cewce moczowej, pochwie, odbycie, jak również w gardle osoby zakażonej. Dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości, bo jeśli ktoś będzie miał kontakt seksualny z zainfekowanym, to niestety sam również naraża się na niebezpieczeństwo.
Jakie komplikacje możliwe są przy chlamydiozie?
-
Zarażenie innymi schorzeniami, które są roznoszone drogą płciową,
-
Infekcje pojawiające się w obrębie miednicy mniejszej – stan zapalny macicy i jajowodów może doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego bólu zlokalizowanego w okolicach miednicy oraz podwyższonej temperatury; ta przypadłość może doprowadzić do poważnych nieprawidłowości w jajowodach, jajnikach, macicy oraz w szyjce macicy,
-
Infekcja nadjądrzy – powoduje podwyższenie temperatury, boleść i obrzęk moszny;
- Zarażenie gruczołu krokowego – infekcja prostaty prowadzi do wystąpienia boleści, które będą odczuwane podczas odbywanego stosunku, dreszczy, podwyższonej temperatury, boleści w trakcie oddawania moczu oraz pojawiającego się bólu w dolnej partii pleców,
-
Zainfekowanie noworodków – niestety, ale również dzieci są narażone na zakażenie chlamydią, może do niego dojść przy porodzie; u noworodka doprowadzić to może do wystąpienia zapalenia płuc, a nawet bardzo groźnej dla maluszka infekcji oczu,
-
Niepłodność – nawet zarażenie chlamydią, które nie daje o sobie znać może spowodować poważne usterki w jajowodach i doprowadzić do bezpłodności;
-
Skłonność do infekcji stawów.
Chlamydie mogą być odpowiedzialne za odczuwanie boleści i infekcje stawów, powodować zmiany w układzie nerwowym, nagłe obniżenie odporności, różnego typu choroby naczyń, skłonności alergiczne oraz astmę. Jeśli dojdzie do rozsiania się infekcji, to może doprowadzić także do zapalenia około wątrobowego, które charakteryzuje się boleściami brzucha (zazwyczaj przypomina boleści odczuwane przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
Zdiagnozowanie chlamydii
Aby rozpoznać chlamydię potrzebna będzie wizyta u lekarza, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań. Najczęściej na potwierdzenie tego schorzenia zleca się wykonanie testów laboratoryjnych, które dają szansę wykryć bytność bakterii. W tym celu od kobiet pobierany jest rozmaz z szyjki macicy. Co ciekawe, nie ma przeszkód, by to przeprowadzić podczas rutynowej wizyty u ginekologa, a dokładniej mówiąc poprzez badanie cytologiczne. W przypadku mężczyzn pobiera się wymaz z cewki moczowej. Jednak możliwe jest też wykrycie obecności bakterii chlamydii poprzez analizę próbki pobranej z moczu.
Leczenie chlamydii
Aby wyleczyć chlamydię, konieczne jest wykorzystanie antybiotykoterapii. W przeważającej ilości przypadków zarażenie zostaje pokonane w bardzo krótkim czasie – zwykle trwa około dwóch tygodni. W tym czasie zależy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Co ważne, leczeniu musi się poddać nie tylko osoba zakażona, ale również partner seksualny. Nawet jeśli nie wystąpiły u niego żadne objawy, to pamiętajmy że chlamydia nie daje zwykle widocznych objawów, więc lepiej przebadać się chociażby dla świętego spokoju. Co więcej, jeśli partner seksualny nie podda się badaniom, a będzie już zainfekowany, to znów może przekazać bakterie. Wcześniejsze przebycie schorzenia wcale nie oznacza, że już więcej nie wróci.
W jaki sposób można zapobiegać chlamydii?
Najlepszym sposobem, aby ustrzec się przed chlamydią, jest przystopowanie z podejmowaniem niebezpiecznych zachowań seksualnych. Nie dla każdego będzie to proste, zwłaszcza jeśli ktoś nie stroni od imprez i przelotnych znajomości. Z pewnością dobrze by było zawsze korzystać z prezerwatyw i zredukować liczbę osób, z którymi utrzymuje się kontakty seksualne.