Zimowy spacer

Spacer z noworodkiem to prawdziwe wyzwanie, gdy za oknem zima i mróz. Z drugiej strony trudno trzymać dziecko w domu do wiosny. Właśnie dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o odpowiednim wózku i doposażyć go w niezbędne elementy umożliwiające bezpieczne zimowe spacerowanie. Dziecko urodzone zimą potrzebuje spaceru tak samo, jak dziecko urodzone latem.

Dobry wózek

Wózek na zimowe spacery musi być na tyle ciężki, by nie ślizgał się na śniegu i lodzie, z drugiej strony – na tyle lekki, by dało się go w miarę swobodnie prowadzić po śnieżnych koleinach. Plastikowe małe kółka dobre są do letniej spacerówki, absolutnie nie nadają się do zimowego głębokiego wózka. Tu potrzebne są duże koła, pompowane lub z lanej gumy. Te pierwsze są lżejsze, ale istnieje ryzyko ich przebicia. Te drugie są praktycznie bezawaryjne. Nie od parady będzie także dobra amortyzacja wózka. Nigdy nie wiadomo, czy lepiej ciągnąć wózek po śniegu, czy go pchać, dlatego ideałem na zimę jest wózek z przekładaną rączką. Dzięki takiemu rozwiązaniu w zależności od potrzeb można raz pchać, raz ciągnąć, nie zmieniając dziecku kierunku jazdy. Nieprawdą jest, że dzieci nie odczuwają takich zmian i są na nie obojętne.

By dziecku było ciepło

Dobry wózek jest bardzo ważny, ale dziecku musi być przede wszystkim ciepło. Trzeba pamiętać, że kiedy dorosłym ciepło zapewnia ciągłe bycie w ruchu, maluchy cały czas leżą w wózku i praktycznie się nie ruszają. Podniesienie rączki czy wierzgnięcie nóżką to za mało, by rozgrzać niewielkie ciałko. Dlatego dziecko musi być odpowiednio ubrane. Licząc od spodu: body, kaftanik, rajstopki, ciepła bluza, spodenki, ocieplany kombinezon, czapka, szalik i rękawiczki. Jeśli kombinezon kończy się nad kostką (nie jest to dobre rozwiązanie dla niemowlaków) trzeba koniecznie pamiętać o ciepłych butach. Nie muszą mieć twardej podeszwy, ale muszą być solidnie ocieplane. Tak ubrane dziecko na pewno by nie zmarzło, gdyby się bawiło. Ponieważ będzie tylko leżało, trzeba pomyśleć o czymś jeszcze. Świetnie sprawdzają się śpiworki do wózka, szczelnie wypełniają gondolę, co niweluje przepływ zimnego powietrza wokół dziecka, doskonale izolują od zewnątrz, zapewniają stałą temperaturę, jednocześnie pozwalają na wymianę powietrza z otoczeniem tak, by dziecko się nie przegrzało.

Zachowując powyższe przykazania można sprawić, że zimowy spacer z dzieckiem będzie miłym przerywnikiem dnia, zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców. Chociaż może to wydawać się uciążliwe, trzeba pamiętać, że zima trwa stosunkowo krótko, a za rok dziecko będzie już na tyle duże, by choć przez chwilę poswawolić na śniegu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Scandinavian Baby (https://scandinavianbaby.pl), oferującym akcesoria dla niemowląt, dzieci oraz rodziców. Produkty wyróżniają się najwyższą jakością, bezpieczeństwem użytkowania, funkcjonalnością, nowoczesnym wzornictwem oraz korzystną ceną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]