Wycieczka z przedszkolakami a odblaski – zadbaj o bezpieczeństwie całej grupy!
Zdjęcie główne: stock.adobe.com/Firma V

W ostatnich latach na ulicach dużych i mniejszych miast coraz częstszym widokiem są grupy przedszkolne, w których każdy mały człowiek ubrany jest w kamizelkę odblaskową. Zwyczaj ten stał się tak w Polsce tak powszechny, że wiele osób nabrało przekonania o obowiązku wyposażenia dzieci w odblaski podczas wycieczek po mieście. Jak jest naprawdę?

Zapytaliśmy eksperta ze sklepu Odblaski24.com.pl o powody, dla których kamizelki odblaskowe dla dzieci stały się tak popularne. – Przepisy nie narzucają obowiązku noszenia odblasków podczas wycieczek po mieście. Jest to obowiązkowe po zmroku i poza terenem zabudowanym – wyjaśnia ekspert. I dodaje: – Przepis ten dotyczy wszystkich pieszych uczestników ruchu, nie tylko dzieci.

Kamizelka odblaskowa dla przedszkolaka

Dlaczego więc tak wiele przedszkoli decyduje się na zaopatrzenie swoich wychowanków w specjalne kamizelki odblaskowe dla dzieci? Powodów może być wiele. Według eksperta kamizelki mają wiele zalet.

Przede wszystkim kamizelki stanowią bardzo ważne narzędzie wychowawcze pozwalające uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Dziecko dowiaduje się, że noszenie odblasków zwiększa jego bezpieczeństwo i nabiera pozytywnych nawyków z nimi związanych. – Mamy nadzieję wychować pokolenie, dla którego noszenie odblasków nie będzie popularnie mówiąc obciachem, jak było postrzegane przez młodzież jeszcze do niedawna – tłumaczy ekspert ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Ponadto kamizelki faktycznie zwiększają bezpieczeństwo przedszkolaków – duża powierzchnia odblaskowego materiału czyni dziecko bardziej widocznym przy złej pogodzie, we mgle, w deszczu, w pochmurny dzień czy o zmierzchu. Kamizelki zwiększają widoczność dziecka dla kierowcy o kilka lub kilkanaście metrów. W nocy, na nieoświetlonej drodze widoczność ta zwiększa się nawet o 100 metrów, ale mamy nadzieję, że żaden przedszkolak nie znajdzie się sam w takiej sytuacji.

Kolejnym powodem, dla którego przedszkolanki tak chętnie sięgają po różnego typu odblaski na ubrania dla dzieci jest oczywiście wygoda. Wiele opiekunek zgadza się z twierdzeniem, że nad grupą w kamizelkach łatwiej zapanować. Członkowie grupy są dzięki nim lepiej widoczni w tłumie, a to prawdziwe błogosławieństwo dla opiekunek podróżujących z dziećmi tramwajem czy autobusem. Na przystanku lub podczas wchodzenia i wychodzenia do pojazdu wystarczy rzut oka, by wiedzieć, czy zagubione dziecko nie zostało w tyle. Łatwiej dzieci policzyć także podczas wycieczek plenerowych, zwiedzania czy zabawy na placu zabaw.

Kamizelki odblaskowe z identyfikacją wizualną placówki

Niska cena kamizelek odblaskowych dla dzieci zachęca przedszkola czy inne placówki oświatowo-wychowawcze do zamówienia odblaskowych kamizelek z nadrukowaną nazwą. Ponieważ materiał, z którego są wykonane, bardzo dobrze nadaje się do drukowania, możliwe jest wykonanie bardzo trwałego nadruku w pełnej gamie kolorów. Kamizelki odblaskowe z nadrukiem dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo dziecka (jeśli się zgubi, każdy przechodzień będzie wiedział, pod czyją opieką powinno być dziecko), a logo i nazwa przedszkola to znakomita reklama placówki.

Choć kamizelka odblaskowa nie zwalnia nikogo z myślenia o bezpieczeństwie, jest doskonałą pomocą i wsparciem dla opiekunów, wychowawców i rodziców. Ci ostatni powinni pamiętać, by wzmacniać w dziecku pozytywne nawyki związane z bezpieczeństwem i nie traktować odblasków jako czegoś, co dotyczy wyłącznie przedszkola. Najlepiej samemu wyposażyć się w odblaskowy gadżet – wybór jest ogromny. Przy okazji pamiętajmy, że my, dorośli, również nie jesteśmy zwolnieni z ostrożności na drodze!

[Głosów:2    Średnia:3/5]