Szykujemy wyprawkę dla noworodka

Kiedy zbliża się czas rozwiązania, rodzice zaczynają przygotowania na narodziny potomka. Konieczne staje się skompletowanie wyprawki, która posłuży maleństwu w szpitalu, a następnie w domu. Co powinno się w niej znaleźć?

Listę niezbędnych dla dziecka przedmiotów warto przygotować sobie odpowiednio wcześnie, by niczego nie pominąć. Pomocne mogą tu być blogi i czasopisma dla mam, a także lista rzeczy niezbędnych do zabrania na porodówkę, którą udostępnia wiele szpitali. Wyprawkę warto przygotować na początku trzeciego trymestru ciąży. Przyszła mama zazwyczaj ma wtedy jeszcze dość siły, by zająć się jej kompletowaniem, a kiedy już skończy, ostatnie miesiące ciąży spędzi spokojnie i bez zbędnego stresu.

Ubranka dla dziecka

Jedną z najważniejszych rzeczy są ubranka dla maleństwa. Dla noworodka kupujemy zazwyczaj ubranka w rozmiarze 56 cm, a jeśli wyniki badania USG wskazują, że dziecko urodzi się duże, 62 cm. Warto wybierać ubranka wykonane z delikatnych i naturalnych materiałów. Najlepiej jeśli będzie to pozwalająca skórze oddychać bawełna. Wśród ubranek dla dziecka nie powinno zabraknąć pajacyków, kaftaników, body i śpioszków. Z pewnością przydadzą się też łapki niedrapki oraz delikatna, bawełniana czapeczka. Jeżeli maluszek urodzi się w porze jesiennej albo zimowej, koniecznie trzeba będzie go zaopatrzyć w ciepły kombinezon. Ubranek nie należy kupować zbyt wiele, bo małe dzieci szybko z nich wyrastają.

Rożek i pościel dla maluszka

Noworodki nie mają dużych wymagań, są jednak takie przedmioty, które zdecydowanie pomagają w sprawowaniu opieki nad nimi. Wśród nich warto wymienić rożek, w którym układa się noworodka w łóżeczku. Owinięty ciasno maluszek ma w nim warunki podobne do tych, jakie panowały w łonie mamy. Kiedy dziecko nieco podrośnie, rożek będzie można zamienić na pościel dla niemowląt. Koniecznie należy też kupić dwa kocyki, jeden cieplejszy, a drugi nieco cieńszy. Rodzice będą używać ich wielokrotnie do przykrywania maleństwa, okrywania go podczas spaceru albo leżakowania dziecka na łóżku lub na dywanie.

Spacery i podróże

Wśród przedmiotów dla dziecka nie może zabraknąć głębokiego wózka. Na pierwsze spacery rodzice będą wybierać się z maluszkiem ułożonym w gondoli. Szeroki wybór wózków oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl. Znajdziemy wśród nich zarówno tradycyjne gondole, jak i wózki wielofunkcyjne, które wraz ze wzrostem, rozwojem i nabywaniem przez dziecko nowych umiejętności można przekształcać w wózki spacerowe. Koniecznie należy kupić również fotelik samochodowy. Przy jego wyborze warto kierować się testami bezpieczeństwa.

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja dziecka to jedna z najważniejszych czynności w życiu noworodka i jego rodziców. Kąpiel, delikatny dotyk i masaż ciała noworodka stymulują jego rozwój i pozwalają na budowanie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Do tych zabiegów przyda się wanienka dla dzieci, płyn do kąpieli lub mydło przeznaczone do delikatnej skóry noworodka, ręcznik dla niemowląt, szczotka dla dzieci, pieluszki tetrowe. Nie można również zapomnieć o patyczkach kosmetycznych dla dzieci oraz spirytusie, z którego rodzice przygotują roztwór do pielęgnacji pępka maluszka.

Wyprawka dla noworodka może się różnić w zależności od potrzeb rodziców oraz dziecka. Są jednak takie akcesoria, których z całą pewnością nie powinno w niej zabraknąć. Poza wymienionymi wyżej przedmiotami konieczne są pieluszki dostosowane do wieku i wagi dziecka, a także wilgotne chusteczki dla najmłodszych. Kompletowanie wyprawki może sprawiać problem osobom, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Z doświadczenia wiem, że przy drugim dziecku jest już zdecydowanie łatwiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]