Mleko następne dla niemowląt – poznaj 3 wskazówki, które mogą pomóc Ci wybrać odpowiedni produkt!

Laktacja to nieodłączny element przygotowań organizmu przyszłej mamy na pojawienie się maluszka. Mleko matki, z uwagi na swój unikatowy skład, który zmienia się wraz z potrzebami rosnącego niemowlęcia, jest w opinii ekspertów najlepszym pokarmem dla dziecka. Gdy jednak mama podejmie decyzję o zakończeniu karmienia piersią, pojawia się pytanie: jakie następne mleko dla niemowląt wybrać? Poznaj 3 wskazówki, które mogą ci w tym pomóc!

Po pierwsze: wszystko w swoim czasie

Nie bez powodu eksperci rekomendują młodym mamom wyłączne karmienie piersią swoich dzieci do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Karmienie naturalne zalecają kontynuować także później, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety pociech o dodatkowe pokarmy. Przyczynę takich zaleceń stanowi fakt, że kobiece mleko jest wyjątkowym sposobem żywienia, a jego skład został opracowany przez samą naturę. Jest źródłem wysokiej jakości białek, dostarcza oligosacharydy mleka kobiecego, zaopatruje maluszka w dobroczynne tłuszcze (m.in. DHA istotny dla rozwoju mózgu oraz wzroku), a także zapewnia dziecku ważne dla jego rozwoju witaminy i składniki mineralne.

Z pierwszym przystawieniem do piersi noworodek otrzymuje porcję specjalnego pokarmu – tzw. siarę, w której zawarte są m.in. wspomniane już oligosacharydy mleka kobiecego, a także przeciwciała Takie mleko dla niemowląt jest złotym standardem w żywieniu – jest lekkostrawne, zapewnia im enzymy trawienne ułatwiające przyswajanie pokarmu, a sam jego skład zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami maluszka! Wszystko to sprawia, że eksperci na całym świecie wspierają mamy w procesie naturalnego karmienia i zachęcają je, aby nie kończyły go zbyt wcześnie. Pokarm matki to doskonale zbilansowana dieta dla niemowlęcia.

Po drugie: mleko modyfikowane dla niemowląt o odpowiednim składzie

Kiedy karmiąca mama zdecyduje się zakończyć okres karmienia piersią, staje przed niemniej ważnym zadaniem. Jakie inne mleko dla niemowląt wybrać, aby spełniało wszystkie potrzeby żywieniowe oraz rozwojowe maluszka? Nie istnieje pokarm, który dorówna matczynemu mleku, na rynku znajdziemy jednak różnego rodzaju mleka modyfikowane. Warto zwrócić uwagę na ich skład, a zmianę sposobu żywienia skonsultować ze specjalistą. Może on pomóc rodzicom wybrać takie mleko modyfikowane, którego skład będzie najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka. Receptura NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O inspirowana jest badaniami nad mlekiem mamy. Produkt ten został stworzony z myślą o maluszkach, które ukończyły 6. miesiąc życia i nie są już karmione piersią. Opracowana przez specjalistów receptura zawiera oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, wysokiej jakości białko OPTIPRO®, aktywne kultury bakterii L.reuteri, takie jak w mleku mamy oraz immunoskładniki (cynk*, żelazo*, wit. A* i C*) czyli składniki mineralne i witaminy, które uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów – konsultacja ze specjalistą i właściwe podejście do potrzeb maluszka mogą okazać się kluczem do odpowiedniego wyboru. Warto mieć na uwadze również fakt, że gdy znajdziemy już produkt, który jest dobrze tolerowany przez dziecko – zostańmy przy nim. Kolejna zmiana w krótkim czasie może stać się trudnym wyzwaniem dla niemowlęcego brzuszka.

Po trzecie: zgodnie z etapem rozwoju i potrzebami dziecka

Każde mleko dla niemowląt dostępne na naszym rynku posiada oznaczenie dotyczące wieku dziecka, dla którego jest przeznaczone. To jedna z podstawowych informacji, na jaką powinna zwrócić uwagę każda świadoma mama wybierająca tego typu produkt. W pierwszym roku życia maluszek bardzo szybko się rozwija, jego potrzeby wciąż są jednak inne niż w przypadku rocznego dziecka. Pamiętaj również, że zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, pierwszy rok życia to jeszcze nie czas na podawanie dziecku pełnego mleka krowiego. Może być ono wykorzystywane tylko w niewielkich ilościach, np. do przygotowania placuszków.

Nie bez znaczenia pozostają też inne wskazówki, jakie producent wybranego przez ciebie produktu zawarł na jego etykiecie – np. proporcje, w jakich powinna być przygotowywana mieszanka. W trosce o zdrowie i prawidłowe żywienie dziecka należy ich przestrzegać.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, a informacje zawarte na opakowaniu nie są wystarczające do ich rozwiania, dobrym pomysłem będzie konsultacja wyboru z pediatrą. Lekarz doradzi godne uwagi produkty, w oparciu o własne doświadczenie, wiedzę i indywidualne preferencje oraz potrzeby maluszka!

*zawartość zgodnie z przepisami prawa

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]