Migrena

Czym się objawia i ją skutecznie leczyć?

Co to jest migrena?

Migrena to przypadłość, która charakteryzuje się napadowym i pulsującym bólem głowy. Bardzo często boleści pojawiają się w towarzystwie nudności, wymiotów oraz światłowstrętu (nadwrażliwości na światło). Do ataków migreny może doprowadzić silny ból głowy utrzymujący się od kilku godzin nawet do kilku dni. Stan ten niestety bywa na tyle dokuczliwy, że osoba w nim się znajdująca nie może normalnie funkcjonować. W niektórych przypadkach, jeszcze przed napadami migreny, pojawiają się ogniskowe symptomy neurologiczne (potocznie zwana aurą – migrena z aurą). Świadczyć o tym mogą mroczki, rozbłyski światła oraz mrowienie, które odczuwa się w kończynach.

Symptomy migreny

Do symptomów świadczących o przypadłości zaliczyć można:

  • Ból głowy – ból pojawia się z jednej strony głowy, jest pulsujący i ma silne lub umiarkowane natężenie
  • Nudności
  • Wymioty
  • Światłowstręt – nadwrażliwość na światło
  • Fonofobia
  • Symptomy neurologiczne
  • Ból oka – występuje przy migrenie ocznej

Czynniki ryzyka migreny

Lekarze nie są w stanie jasno określić, co prowadzi do wystąpienia migreny. Jak się okazuje, znaczącą rolę odgrywa tutaj głębsza analiza historii rodzinnej. Wszystko dlatego, że aż prawie 90% borykających się z napadami migreny, mają wśród swoich bliskich osoby, które cierpią na tą samą przypadłość. Do pierwszego ataku migreny dochodzi jeszcze przed czterdziestym rokiem życia. Jeśli do tego czasu nie wystąpił żaden atak, to ryzyko spada. Jak wskazują statystyki – migrena, to główna przypadłość kobiet. Bóle migrenowe u płci pięknej pojawiają się trzy razy częściej niż u panów. Nawet ciężarne są obarczone wystąpieniem bóli migrenowych – symptomy w czasie ciąży mogą dopiero się rozpocząć, a jeśli już wcześniej kobieta miała z nimi do czynienia, to mogą przybrać na intensywności. Jest to przypadłość, która zwykle ustępuje po menopauzie.

Możliwe powikłania migreny:

  • Dolegliwości żołądkowe – przyjmowanie niektórych leków przez dłuższy czas i to w większych ilościach może doprowadzić do pojawienia się bólu brzucha, krwawienia oraz owrzodzeń. To jednak nie wszystko, gdyż mogą pojawić się również inne problematyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Zespół serotoninowy – jest to stan, który stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzkiego życia. Dochodzi do niego na skutek zbyt dużego poziomu serotoniny w organizmie. Hormon ten znajduje się w niektórych lekach, które również zalecane są przy migrenie.
  • Zawał migrenowy – symptomy aury migrenowej, które trwają zwykle ponad godzinę.

Zdiagnozowanie migreny

Jeśli bóle migrenowe pojawiają się w towarzystwie charakterystycznych symptomów i dodatkowo, gdy w historii rodzinnej zdarzały się przypadki tej przypadłości, to lekarz z postawieniem diagnozy nie powinien mieć większych trudności. Jeśli jednak ataki powtarzają się często, zwiększa się ich intensywność oraz stan zdrowia chorego się pogarsza, to lekarz z pewnością zaleci dalszą diagnostykę. Opierać się ona może na dodatkowych badaniach – w tym między innymi na: rezonansie magnetycznym, morfologii oraz tomografii komputerowej. Na ich podstawie lekarz będzie w stanie wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować ból. Tak naprawdę bóle migrenowe wcale nie muszą świadczyć o poważnym schorzeniu, ich podłożem mogą być zupełnie inne czynniki.

Migrena również dzieli się na różne typy. Czasami może wystąpić tak zwana migrena szyjna, która daje symptomy zbliżone do klasycznej formy schorzenia. Jej źródło tkwi w zwyrodnieniach, do których doszło w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Jak przebiega leczenie migreny?

Niestety dla osób zmagających się z migreną nie mamy zbyt dobrych wieści, gdyż nie ma leku, który ją leczy. Są jednak dostępne różnego typu środki farmaceutyczne, którą w stanie ograniczać lub chronić przed występowaniem ataków. Wybór kuracji powinien zależeć od częstotliwości napadów oraz intensywności bólu. Jeśli w ciągu jednego miesiąca wystąpią cztery lub więcej ataków, a każdy z nich będzie przewyższał dwanaście godzin i ulgi nie przynoszą środki przeciwbólowe, to lekarz może zadecydować o leczeniu zapobiegawczych. Stosuje się także wtedy, gdy pojawia się aura migrenowa i jej okres trwania jest ewidentnie wydłużony, jak również gdy zaobserwuje się drętwienie kończyn.

Zapobieganie migrenie

MigrenaNa pewno przy częstych nawrotach migreny powinno się stosować farmakologiczne środki zapobiegawcze, lecz nie wolno ich dobierać na własną rękę. To lekarz powinien po dokładnej diagnostyce dostosować odpowiednie preparaty, my tylko powinniśmy się dostosować do jego zaleceń. Z własnej inicjatywy możemy postarać się o to, by nie mieć styczności z czynnikami, które wyzwalają w nas ataki lub potęgują ich siłę. Zauważono, że u niektórych osób bóle migrenowe pojawiają się po spożyciu konkretnych artykułów spożywczych. Warto to sobie wszystko odnotować, by później wiedzieć, czego się wystrzegać. Osobom, u których występują migreny odradza się kontaktu z używkami – należy zrezygnować z kofeiny, alkoholu i papierosów. Pomocne będzie także utrzymanie zdrowego trybu życia – zbilansowana dieta, dużo aktywności fizycznej i mało stresu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]