Jednym z niezbędnych produktów, w które zaopatrzyć muszą się świeżo upieczeni rodzice są preparaty wspomagające dbanie o higienę malucha. Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego troska o nią wymaga ogromnej ostrożności i wyczucia. Nie wszystkie kosmetyki do pielęgnacji dla dzieci, które znaleźć możemy w drogeriach i aptekach są odpowiednie do stosowania na tak młodym ciele, dlatego warto o poradę w tej kwestii zapytać specjalistów.

Dlaczego wybór kosmetyków jest tak istotny?

To, po jakie produkty do pielęgnacji maluszka sięgniesz ma znaczenie, ponieważ skóra dziecka znacznie częściej reaguje alergicznie na różne składniki – dopiero przechodzi proces adaptacji do środowiska. Właśnie w tym okresie najtrudniej jest przyzwyczaić się do różnych alergenów, które są ciągle obecne w otoczeniu, a z którymi to po raz pierwszy maleństwa mają styczność. Co za tym idzie, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, wysypka czy krosty, które sprawiają ogromny dyskomfort. Jaka pielęgnacja dziecka jest więc najlepsza i co używać, aby nie podrażnić jego ciała? O tym w dalszej części artykułu.

Rodzaje kosmetyków dla dzieci – czy wszystkie są dobre?

Kosmetyki dla noworodków są bardzo różnorodne, dlatego wybierać można wśród wielu wariantów. Przykładem jest krem do twarzy dla niemowląt, który występować może pod postacią gęstej pasty, lekkiego żelu czy tradycyjnego kremu. Najważniejsze jednak w przypadku takich kosmetyków jest zwrócenie uwagi na skład. Lekarze często zaznaczają, że pielęgnacja niemowlaka powinna odbywać się przy pomocy produktów bez dodatku:

  • SLS-ów
  • parabenów
  • silikonów
  • barwników
  • substancji zapachowych

Ich unikanie jest wskazywane przez specjalistów, ponieważ składniki te często podrażniają i wywołują nieprzyjemne reakcje uczuleniowe.

Pamiętaj – konsultacja z lekarzem to klucz do sukcesu

Oczywiście należy pamiętać, że w kwestiach takich jak pielęgnacja noworodka czy niemowlęcia, nie powinno się eksperymentować. Każda nieudana próba odbija się na dziecku i naraża jego skórę na bardzo nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko w postaci alergii, ale także różnego rodzaju chorób w tym obszarze. Właśnie dlatego kosmetyki dla niemowląt powinny być dobierane pod czujnym okiem lekarza, który stwierdzi, jakie produkty będą spisywały się najlepiej.

Podstawowe elementy w pielęgnacji dziecka…

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia powinna zawierać trzy podstawowe elementy:

  • Produkty myjące do ciała i włosów, które dostać można w wielu różnych wariantach. Występują m.in. w formie pianek, żeli czy płynów.
  • Kosmetyki nawilżające, np. krem, oliwka czy balsam.
  • Preparaty na ciemieniuchę, która jest obszarem na główce maleństwa, wymagającym dużo większej uwagi i ostrożności podczas pielęgnacji oraz znacznie silniejszego natłuszczania niż inne miejsca.

Zatem wybierając produkty do pielęgnacji niemowlęcia czy noworodka, powinniśmy zdecydować się na kosmetyki idealnie dopasowane do potrzeb młodej skóry, hipoalergiczne i nie drażniące. Należy pamiętać, że chociaż w kosmetykach dla dorosłych piękny zapach czy kolor stanowią istotne elementy podczas wyboru, w produktach dla dzieci te aspekty mają znikome znaczenie (a zdarza się nawet, że wpływają negatywnie). W przypadku preparatów dla dzieci liczy się przede wszystkim skład (im krótszy i bardziej naturalny, tym lepiej)  oraz działanie (główny cel to nawilżanie i niewywoływanie podrażnień).

[Głosów:1    Średnia:5/5]